Jednym słowem sukcesja firmy jest to przekazanie następcy zarządzania oraz własności przedsiębiorstwa po śmierci dotychczasowego właściciela. Pozwala to na budowanie firm z wieloletnią tradycją oraz tym samym nie trzeba w sądzie dochodzić latami do praw nad firmą osoby zmarłej, co pozwala za zachowanie ciągłości w funkcjonowaniu firmy. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Czym jest sukcesja firmy.

Przeczytaj o: Sukcesja firm jednoosobowych

Czym jest sukcesja firmy jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Działalność w formie spółki komandytowej

Czym jest sukcesja firmy?

Sukcesja jest stosunkowo nowym narzędziem. Do czasu jej wprowadzenia, osoby posiadające firmę po osiągnięciu wieku emerytalnego oraz udaniem się na emeryturę musiały zamknąć firmę. Jeśli nie chciały tego robić, musiały pracować aż do śmierci. Po śmierci przedsiębiorcy spadkobiercy dziedziczyli majątek prywatny osoby zmarłej, ale niestety nie majątek firmy. Na ten majątek składają się przecież środki trwałe, ale również umowy, zezwolenia, koncesje. A także wliczana jest w to nazwa firmy, co jest bardzo istotne, ponieważ firmy latami pracują nad swoją marka oraz pozycją na rynku. Wprowadzona w 2018 roku ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej znacznie zmieniła sytuację. Od czasu jej wprowadzenia można bezpiecznie dziedziczyć firmę, bez konieczności prowadzenia nawet wieloletnich spraw sądowych.

Czym jest sukcesja firmy jak założyć działalność

Jak ustanowić zarządcę sukcesyjnego?

Sukcesja działalności gospodarczej wymaga ustanowienia zarządcy sukcesyjnego. Może to zrobić zarówno sam właściciel firmy jak i jego spadkobiercy. Z tego powodu dobrze jest ustanowić to jeszcze za swojego życia, ponieważ sam przedsiębiorca będzie wiedział, kto dobrze sprawdziłby się w roli nowego właściciela i zarządcy firmy. Aby powołać zarządcę sukcesyjnego, właściciel musi spełnić oba wymienione nieskomplikowane warunki:

  • przedsiębiorca musi być wpisany do rejestru CEIDG,
  • osoba musi wyrazić zgodę na zostaniu zarządcą.
Czytaj  Urlop - ile dni przysługuje?

Ustanowienie zarządcy sukcesyjnego może być skonstruowane tradycyjnie pisemnie lub elektronicznie. Po dokonaniu tego należy zgłosić to do CEIDG. Jest to usługa bezpłatna.

Jeśli przedsiębiorca nie ustanowi zarządcy, to po jego śmierci spadkobiercy mogą wnioskować o ustanowienie zarządcy sukcesyjnego. W tym wypadku musi mieć to formę aktu notarialnego.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Działalność w formie spółki komandytowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *