Koszty kredytu

Każdy polski podatnik objęty jest obowiązkiem corocznego składania deklaracji, związanej z dochodami osobistymi, a co za tym idzie – również do odprowadzania podatków. Przepisy regulują konieczność wypełnienia wniosku zgodnie ze stanem rzeczywistym i dostarczenia go do urzędu w określonym terminie. Przy zbyciu nieruchomości i praw majątkowych podatnicy zobowiązani są do złożenia PIT-39. Czym jest PIT-39? Co należy w nim wykazać i do kiedy powinien być złożony? Tego wszystkiego dowiesz się z niniejszego artykułu.

Pisaliśmy również: PIT-36 – kogo dotyczy?

Kto rozlicza się z PIT-39?

Druk PIT-39 musisz złożyć do urzędu skarbowego lub online w przypadku, gdy prywatnie zbywasz nieruchomość. Zastosowanie mają przepisy odnośnie sprzedawanej nieruchomości, ponieważ to one posiadają definicję podatku płaconego poprzez PIT-39. Musisz wykazać przychód wymieniony w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a–c ustawy o PIT, czyli przychód z odpłatnego zbycia:

  • nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  • prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Pamiętaj jednak, że nie musisz rozliczać PITu-39 jeśli nabyłeś lub wybudowałeś nieruchomość wcześniej niż przed pięcioma laty. W takiej sytuacji nie masz obowiązku rozliczania od niej podatku. Jeśli jednak kupiłeś nieruchomość w ciągu ostatnich pięciu lat i przed upływem tego czasu chcesz ją sprzedać, konieczne będzie rozliczenie PIT-39. Stawka podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości wynosi 19 proc. od uzyskanego dochodu. 

Istnieje jednak pewien wyjątek, zgodnie z którym nie musisz składać PITu-39. Jeśli nieruchomość należy do majątku firmy, i wliczany jest w poczet prowadzonej działalności gospodarczej – musisz rozliczyć  sprzedaż w ramach przychodów z tytułu prowadzonej działalności. Do takiej sprzedaży, jako przedsiębiorca skorzystać z druku choćby PIT-36.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Czytaj  Abolicja podatkowa zlikwidowana

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Kontrola podatkowa w firmie
Podatki
PIT-39 – kogo dotyczy?

Jak uzupełnić druk?

Jeśli podatnik zdecydował się na wypełnienie PIT-39 ręcznie, warto skorzystać z pomocy osoby bardziej doświadczonej lub instrukcji zawartych na stronie Ministerstwa Finansów. Dokument jest podzielony na kilka części, w których będzie wymagane uzupełnienie różnego rodzaju danych. Należy podać:

  • miejsce i cel składania zeznania,
  • dane identyfikacyjne i adres zamieszkania,
  • dochód/strata,
  • obliczenie zobowiązania podatkowego,
  • kwoty do zapłaty,
  • zryczałtowany podatek dochodowy,
  • informacja o dochodach,
  • informacje uzupełniające.

Jeśli chcesz pozyskać wzór deklaracji PIT-39 skorzystaj z z przygotowanych specjalnie do druku blankietów zamieszczonych w Internecie.

Warte uwagi: Urlop – ile dni przysługuje?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Nakłady inwestycyjne i co jeszcze ?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Grupa VAT – nowa kategoria podatnika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *