Jeśli w swoim przedsiębiorstwie, po którymś z zatrudnionych pracowników można zauważyć spadek motywacji do dalszej pracy, oznacza że coś działa źle. Do jakiegoś czasu byłeś bardzo zadowolony z pracy tej osoby, ale od jakiegoś czasu ta sytuacja uległa zmianie. Nic złego nie dzieje się u tego pracownika w życiu prywatnym. Oznacza to, że spadek motywacji i chęci działania najprawdopodobniej wynika z błędów jakie popełnia przełożony. Przeczytaj artykuły do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Błędy zabijające motywację u najlepszych pracowników.
Przeczytaj o: Small talk — co to jest, jakie pytania zadawać?
Brak umiejętności chwalenia
Jeśli zatrudnia się pracowników, należy pamiętać o tym, aby rozmawiać z nimi o ich pracy. O tym w jaki sposób pracują oraz co się myśli on ich pracy. Czyli np. świetnie sobie radzą z danym tematem, osiągnęli postęp w innej sprawie itp. Brak motywacji u najlepszego pracownika może wynikać z faktu, że ma on świadomość, że bardzo dobrze wykonuje swoją pracę, ale nie wpływa to na fakt otrzymania jakiegokolwiek zdania od osoby, która zatrudniła ją o swojej pracy.
Brak konsekwencji – Błędy zabijające motywację u najlepszych pracowników
Duże obniżenie motywacji może wynikać z faktu, że początkowo pracownik został poproszony o opracowanie jakiegoś planu lub strategii i zrobił to. Na pracodawcy zrobiło to duże wrażenie oraz powiedział, że wdroży to w życie. Jednakże okazało się zupełnie inaczej. A pracownik nie otrzymał żadnego zdania na ten temat. Co oczywiście nie jest obowiązkiem, ale bardziej tutaj chodzi o zachowanie szacunku. Dodatkowo przemawia o tym fakt, że pracownik uczestniczył w tym wydarzeniu. Dobrze go poinformować, że jednak zmieniło się zdanie oraz wdrożono inne rozwiązanie.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Wyznaczenie nierealnych celów oraz terminów realizacji
Po stwierdzeniu, że jeden z pracowników pracuje nadwyraz dobrze, nie należy obniżać dla niego terminów do zrealizowania jego zadań. Jeśli wiesz, że pracuje nad projektem bardzo dobrze przez 2 miesiące, nie zmieniaj terminu na 1,5 miesiąca lub inny, ale krótszy okres czasu. W takiej sytuacji pracownik może pomysleć, że to jest niesprawiedliwe. Oraz że jeśli dobrze coś robi, nie trzeba skracać terminu na realizację danej rzeczy. W takim razie dużo korzystniejsze będzie dla niego bycie powolnym w wykonywaniu swoich zadań niż sprawnym.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork