Po zakończeniu stosunku pracy, pracownik, który przestaje być zatrudnionym otrzymuje świadectwo pracy. Należy przeczytać je uważnie i zapoznać się w informacjami zawartymi w nim. Może dojść do sytuacji, że pracownik jest z niego niezadowolony, ponieważ nie wynika to z faktu opisania jak pracował, a z tego, że zawarte informacje są błędne lub niezgodne z rzeczywistością. Co można zrobić w takiej sytuacji? Czy świadectwo pracy można sprostować? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Sprostowanie świadectwa pracy.

Przeczytaj o: Jakie informacje znajdziesz na świadectwie pracy ?

Sprostowanie świadectwa pracy Jak założyć działalność

Sprostowanie świadectwa pracy

Otrzymane świadectwo pracy jest dokumentem, które można sprostować. Wynika to z przepisów Kodeksu pracy. Według zapisów, pracownik w przeciągu 14 dni od otrzymania tego dokumentu może wystąpić z wnioskiem do byłego już pracodawcy o sprostowanie świadectwa pracy. Sprostowanie to może obejmować: uzupełnienie, poprawienie, a także usunięcie informacji, które są niezgodne z prawdą lub z ustawowymi wymaganiami.

Co może zrobić pracodawca?

W przeciągu 7 dni od otrzymania wniosku o sprostowanie świadectwa, pracodawca musi wydać nowe, poprawione świadectwo pracy. Oprócz tego może wydać także decyzję odmowną, stwierdzającą, że nie dokona sprostowania tego dokumentu. Informację tą należy przekazać w formie papierowej lub elektronicznej. A zatem nie można w tym celu wykonać telefonu i poinformować o tym pracownika.

Co zrobić, jeśli pracodawca nie wyraża zgody na sprostowanie tego dokumentu?

W takiej sytuacji, czyli po otrzymaniu decyzji negatywnej, pracownik ma prawo, aby w przeciągu 14 dni od otrzymania odpowiedzi, wystąpić do sądu pracy z żądaniem o jego sprostowanie. Jest to możliwe również, jeśli pracodawca nie powiadomił pracownika o odmowie, a upłynął termin na wykonanie tej rzeczy.

Sprostowanie świadectwa pracy Jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Staż pracy — jak go wyliczyć?
Czytaj  Badania okresowe pracownika

Sprawa trafiająca do sądu pracy

Takim rodzajem sprawy będzie się zajmował sąd rejonowy. Najważniejszą sprawą jest fakt, który trzeba udowodnić, że zgłosiło się do pracodawcy wniosek o wydanie poprawionego świadectwa pracy. Jeśli sąd uwzględni powództwo pracownika o sprostowanie dokumentu, pracodawca ma obowiązek, aby wydać nowy. Musi to zrobić w przeciągu 7 dni od orzeczenia sądu w tej sprawie.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Umowa o staż - najważniejsze informacje

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Umowa o pracę na okres próbny — najważniejsze informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *