Znak towarowy – Wszystko co warto wiedzieć – W dzisiejszym artykule poruszymy temat znaku towarowego. Część przedsiębiorców w ogóle nie orientuje się, że może zastrzec swój znak towarowy. W polskim prawie znajdziemy definicję znaku towarowego. Znak ten jest chroniony prawem. “Znakiem towarowym może być każde oznaczenie umożliwiające odróżnienie towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa oraz możliwe do przedstawienia w rejestrze znaków towarowych w sposób pozwalający na ustalenie jednoznacznego i dokładnego przedmiotu udzielonej ochrony.”

Jeśli sprzedajesz swoje produkty w jednym z krajów Unii Europejskiej warto postarać się o ochronę znaku na terenie całej Unii. Nie musisz oferować swoich usług i używać go w każdym kraju UE, wystarczy że robisz to na określonym rynku. Jeśli z kolei świadczysz usługi tylko w Polsce, to również masz możliwość ubiegania się o rejestrację w UE.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Dlaczego warto zgłosić znak towarowy od razu w UE ?
Po pierwsze dlatego, że krócej trwa procedura. Możemy uzyskać ochronę znaku zaledwie kilka miesięcy. Znak towarowy możemy oznaczyć jako znak słowny, znak słowno-graficzny i graficzny, ale również jako np. znak przestrzenny. W przypadku EUIPO znaki słowno-graficzne podawane są w zgłoszeniu jako znak graficzny z elementami słownymi. W rejestrze widnieją jako znaki graficzne. Ponad to w przypadku znaków towarowych zgłoszonych w Unii Europejskiej ochrona naszego znaku rozciąga się na całą Unię Europejska. Oznacza to, że jeśli odnotujemy naruszenie prawa do znaku na terenie któregokolwiek z krajów wspólnoty, możemy żądać zaprzestania używania znaku.
Językiem zgłoszenia w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej może być język polski, a drugi język wybieramy spośród kilku wiodących języków europejskich jak język angielski czy niemiecki. W przypadku zgłoszenia sprzeciwu przez podmiot trzeci, który ma miejsce zamieszkania lub siedzibę poza RP, postępowanie w sprawie urząd rozpatruje drugim języku.
Przeczytaj również: Kredyt czy leasing – co się bardziej opłaca?

Ile kosztuje zgłoszenie znaku towarowego w UE
W przypadku unijnego znaku towarowego wszystkie opłaty płacimy od razu przy jego zgłoszeniu. Urząd nie zwraca żądnej części opłaty w przypadku wydania decyzji odmownej. Opłata za zgłoszenie znaku towarowego w jednej klasie to 850 EUR następnie +50 EUR za drugą klasę, a za każdą kolejną + 150 EUR. Co więcej, rejestracja wspólnotowa obejmuje również kraje, które w przyszłości wstąpią do UE oraz również te, które z niej wystąpią.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork