Jednym z podstawowych obowiązków przedsiębiorcy jest opłacanie podatków w ustawowo ustalonym terminie oraz składanie w urzędzie skarbowym obligatoryjnych deklaracji. Jeżeli nie dopełnisz tego obowiązku, może zostać nałożona na Ciebie kara za zaniedbanie. Dotyczy to zarówno złożenia deklaracji podatkowej po wyznaczonym terminie, jak i błędnie wypełnionego formularza. W zależności od społecznej szkodliwości popełnionego przez Ciebie czynu, może zostać on sklasyfikowany jako przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Tym, co może uratować Cię przed konsekwencjami jest właśnie czynny żal. Kiedy i kto może skorzystać z tego prawa? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu.
Przeczytaj również: Ulga odsetkowa – kogo dotyczy?
Czynny żal – podstawowe informacje
Instytucja czynnego żalu została przewidziana w art. 16 Kodeksu karnego skarbowego. Zgodnie z nim: ,, Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.”
Warto z tej możliwości skorzystać, gdy z powodu zaniedbania, zapomnienia czy bałaganu nie dopełnisz koniecznych obowiązków. Należy jednak pamiętać, że czynny żal to narzędzie wprowadzone przez ustawodawcę na ścisłe określonych zasadach i tylko spełnienie odpowiednich warunków umożliwia prawidłowe skorzystanie z tego rozwiązania. Ponadto nie ma obowiązku zapłaty zaległego podatku wraz ze złożeniem takiego pisma. Jak wskazuje art. 16 § 2 KKS płatności powinieneś dokonać najpóźniej w terminie wskazanym przez organ podatkowy.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Warunki skorzystania z czynnego żalu
Ustawodawca wprowadził cztery podstawowe warunki, umożliwiające skorzystanie z instytucji czynnego żalu. Pamiętaj jednak, że wszystkie muszą zostać spełnione łącznie.
- Popełnienie przestępstwa – z czynnego żalu możesz skorzystać dopiero po popełnieniu czynu zabronionego.
- Zawiadomienie organu – najpierw powinieneś powiadomić organ powołany do ścigania. Może być to urząd skarbowy, urząd celny, inspektor kontroli skarbowej itp. Twoje zawiadomienie powinno trafić do właściwego organu ścigania, w zależności od tego, jakie czynu zabronionego się dopuściłeś.
- Ujawnienie istotnych okoliczności – przepisy prawne wymagają, abyś w zawiadomieniu zawarł ujawnienie istotnych okoliczności czynu, w tym w szczególności osoby, które współdziałały w jego popełnieniu.
- Termin złożenia zawiadomienia – jako podatnik, powinieneś złożyć stosowne zawiadomienie zanim organ ścigania miał informacje o tym czynie. Zgodnie z par. 5 art. 16 ustawy kodeksu karnego skarbowego, zawiadomienie jest bezskuteczne, jeżeli złożyłeś je:
- w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego;
- po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej, w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony.

Czynny żal – wyłączenia
Niestety możliwość skorzystania z czynnego żalu nie przysługuje każdemu przedsiębiorcy. Wiąże się to z faktem, że nie każde przestępstwo lub wykroczenie podlega możliwości zaniechania kary. W Kodeksie karnym skarbowym art.16 §6 jest wykaz sytuacji, zgodnie z którymi nie możesz skorzystać z czynnego żalu. Mowa tu o:
- kierowaniu wykonaniem ujawnionego przestępstwa lub wykroczenia skarbowego,
- wykorzystaniu uzależnienia innej osoby od siebie i polecenie jej wykonania ujawnionego czynu zabronionego,
- zorganizowaniu grupy lub związku mającego na celu popełnienie przestępstwa skarbowego, chyba że czynny żal złożyli wszyscy członkowie grupy lub związku,
- nakłanianiu innej osoby do przestępstwa lub wykroczenia skarbowego, aby skierować przeciwko niej postępowanie o czyn zabroniony.
Jeżeli dopuściłeś się jednej z powyższych czynności, nie możesz złożyć zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia skarbowego.
Warte uwagi: Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork