Niekiedy przedsiębiorca dokonujący zakupów środków trwałych korzysta z obcego źródła finansowania, czyli np. kredytu. Ustalenie wartości początkowej zakupów jest bardzo ważne, ponieważ stanowi on podstawę do naliczenia odpisów amortyzacyjnych. Czy w takim razie podczas jej ustalenia należy wziąć pod uwagę koszt kredytu przeznaczonego na zakup? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Koszty kredytu na zakup środków trwałych.
Przeczytaj o: Czym są i jak ewidencjonować środki trwałe?
Wartość początkowa środków trwałych
Wartość początkowa środka trwałego to cena nabycia, która może być powiększona o koszty mające związek z zakupem, jeśli naliczono je do dnia przekazania środka trwałego do użytkowania. Takim kosztem może być:
- koszt transportu, załadunku oraz wyładunku,
- ubezpieczenie w drodze,
- montaż oraz instalacja,
- odsetki oraz prowizje,
- opłaty notarialne, skarbowe oraz inne.
Kwota jest pomniejszona o podatek VAT. Jednakże wyjątkiem jest sytuacja, gdy podatek VAT nie stanowi podatku naliczonego. Bądź przedsiębiorca nie ma prawa do obniżenia kwoty należnego podatku o podatek naliczony.
Koszty kredytu na zakup środków trwałych
W wysokość ceny nabycia środków trwałych wchodzą koszty kredytu, który pozwolił na dokonanie tego zakupu. Tym samym oznacza to, że zarówno koszty prowizji bankowej, a także ubezpieczenia oraz odsetki naliczone do dnia przyjęcia środków trwałych mające związek z otrzymanym kredytem powiększą wartość początkową. Jeśli zakupów nie ujęto w ewidencji środków trwałych przedsiębiorca nie może zaliczyć kosztów kredytu bezpośrednio w koszty podatkowe. W przypadku odsetek brane są pod uwagę te, które naliczono (bez względu czy zostały już opłacone czy nie) do czasu przyjęcia środków trwałych do użytkowania. A zatem nie uwzględnia się tych, które powstają później, czyli w okresie spłaty kredytu.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Koszty kredytu po przyjęciu środka trwałego do ewidencji
Zupełnie inaczej wygląda sprawa w przypadku, gdy zakup środków trwałych został ujęty do majątku firmowego. Jeśli chodzi o kwestię odsetek za okres do rozpoczęcia używania zakupu, zalicza się je bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Trzeba to zrobić z datą dokonania zapłaty za nie.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork