Pracownik będąc chorym wykazuje niezdolność do pracy. Podczas wizyty lekarskiej otrzymuje on zwolnienie lekarskie, które następnie musi przekazać pracodawcy. Od pewnego czasu obowiązują elektroniczne zwolnienia lekarskie. Czy w takim wypadku pracownik dalej musi przekazywać je pracodawcy? Jakie obowiązki ma pracownik związane ze zwolnieniem elektronicznym? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Ile dni na dostarczenie zwolnienia lekarskiego.
Przeczytaj o: Ile może trwać L4 od psychiatry?
Zwolnienie lekarskie – najważniejsze informacje – Ile dni na dostarczenie zwolnienia lekarskiego?
Od stycznia 2016 roku zmianą uległy wystawione zwolnienia lekarskie. Od tego czasu lekarz nie wydaje zwolnienia w formie papierowej, a elektronicznej. Co jest dużym ułatwieniem, ponieważ wcześniej pracownik w przeciągu 7 dni od otrzymania zwolnienia musiał przekazać je pracodawcy. Wynikało to z faktu, że podczas choroby otrzymuje się zasiłek chorobowy, ale aby go otrzymać należało dostarczyć L4. Dzień opoźnienia powodował obniżenie otrzymywanego zasiłku. W grudniu 2018 powstały nowe zmiany, które również ułatwiły sprawę związaną z dokumentem o niedyspozycji do pracy. Od tego czasu pracownik już nie musi dostarczać go do zakładu pracy. Wynika to z faktu, że lekarz wystawia elektroniczne zwolnienie lekarskie, które jest nazywane e-ZLA. Co jest bardzo dużą korzyścią nowych zmian. Podczas choroby najlepiej jest, aby zostać w domu bez konieczności podróżowania po mieście, aby dostarczyć ten dokument.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Poinformuj pracodawcę o zwolnieniu
Pomimo, iż obecnie istnieją elektroniczne zwolnienia, nie oznacza to, że pracownik nie ma obowiązku, aby poinformować o swojej niezdolności dno pracy. Jeśli nastąpiła taka sytuacja, powinien zatelefonować do pracodawcy z informacją, że jest chory, był na wizycie u lekarza i otrzymał zwolnienie, które wydano na określony czas, który wskazuje i zostanie ono przesłane pracodawcy. Jest to duży lepszy sposób postępowania od tego, że pracownik mając świadomość, że zwolnienie zostanie przekazane do pracodawcy nie musi go informować o swojej chorobie. Należy to zrobić nie później niż w drugim dniu nieobecności w pracy.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork