Niekiedy zdarzają się sytuacje, gdy pracownik otrzyma zwolnienie lekarskie L4 od psychiatry. Wynika to z faktu, że pracownik jest niezdolny w danym okresie do wykonywania obowiązków i pracowania. A zatem ile może trwać zwolnienie lekarskie L4 od psychiatry? Ile w takiej sytuacji wynosi wynagrodzenie chorobowe, które otrzymuje pracownik? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Zwolnienie lekarskie w trakcie ciąży

Ile może trwać L4 od psychiatry jak założyć działalność

Ile może trwać L4 od psychiatry?

Lekarz psychiatra może wystawić zwolnienie lekarskie, które może trwać maksymalnie 182 dni, czyli trochę ponad pół roku. W czasie przebywania na zwolnieniu, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy. Istnieje również możliwość, aby skorzystać później ze świadczenia rehabilitacyjnego (może trwać maksymalnie 12 miesięcy).

Czy zwolnienie lekarskie można wystawić z datą wsteczną?

Tak, w przypadku zwolnienia lekarskiego można wystawić je z datą wsteczną. W przypadku innych zwolnień można to zrobić maksymalnie 3 dni przed. W przypadku zwolnienia wystawianego przez psychiatrę, tych dni może być więcej.

Jakie wynagrodzenie otrzyma pracownik przebywający na L4 od psychiatry?

W przeciągu pierwszych 33 dni, gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim L4, otrzymuje wynagrodzenie chorobowe, który wynosi 80% podstawy wynagrodzenia. I za ten okres płaci pracodawca. Jeśli pracownik po 33 dniach przebywa dalej na zwolnieniu lekarskim, otrzyma zasiłek chorobowy, który będzie wypłacał nie pracodawca, a ZUS. Jego wysokość będzie wynosiła również 80% wynagrodzenia. Omówiona zasada dotyczy zwolnień L4 udzielonych przez innych lekarzy i to z innych powodów.

Ile może trwać L4 od psychiatry jak założyć działalność

Zwolnienie lekarskie a zwolnienie z pracy

Obowiązujące przepisy zawierają spisy, które mówią, iż pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę, jeśli pracownik przebywa na zwolnieniu L4. Jednakże, jeśli nieobecność pracownika przekracza 3 miesiące, pracodawca ma prawo, aby rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. W takiej sytuacji można odwołać się do sądu pracy. Argumentując, że wypowiedzenie umowy nastąpiło nie z winy pracownika. Z kolei pracownik ma prawo wypowiedzieć umowę bez znaczenia ile czasu przebywa na L4.

Czytaj  Błędy popełniane podczas wdrażania nowego pracownika

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Kiedy można zwolnić dyscyplinarnie pracownika?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *