Pracodawca ma obowiązek, aby chronić zdrowie i życie zatrudnionych osób. Oprócz ponoszenia odpowiedzialności za stan bezpieczeństwa oraz higieny pracy (BHP) musi także zastosować się do wskazań lekarza związanych ze zdrowiem pracownika (jeśli takie się pojawią). Ponadto pracodawca odpowiedzialny jest za określenie ryzyka zawodowego na danym stanowisku i musi o fakcie jego występowania poinformować pracownika tuż przed pierwszym dniem (lub w pierwszym dniu) jego pracy. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Ryzyko zawodowe — czym jest.

Przeczytaj o: Czym jest coaching biznesowy?

Ryzyko zawodowe czym jest jak założyć działalność

Ryzyko zawodowe — czym jest?

Ryzyko zawodowe jest to prawdopodobieństwo pojawienia się niepożądanych zdarzeń, które mają związek z wykonywaną pracą. Ich konsekwencją mogą być straty, a w szczególności wystąpienie u pracownika niekorzystnych skutków zdrowotnych. Kodeks pracy zawiera zapisy, które jasno mówią o obowiązku pracodawcy związanych z ryzykiem zawodowym. A zatem pracodawca ma obowiązek do:

  • oceny i udokumentowania ryzyka zawodowego, które ma związek z wykonywaną pracą oraz musi stosować odpowiednie środki profilaktyczne, które zmniejszają ryzyko,
  • informowania pracowników o ryzyku zawodowym związanym z wykonywaną pracą.

Podstawowymi obowiązkami pracodawcy jest przeprowadzenie oceny oraz dokumentacji ryzyka zawodowego. Dotyczy to każdego stanowiska pracy. Zgodnie z zapisami Kodeksu pracy, tuż przed rozpoczęciem pracy, pracodawca powinien poinformować o możliwości wystąpienia ryzyka. Z kolei pracownik musi podpisać dokument potwierdzający, że otrzymał informacje o zagrożeniach związanych z jego rozpoczynającą się pracą. Ten dokument należy dołączyć do akt osobowych pracownika, ponieważ może to być potrzebne, jeśli pracownik dozna szkód wyrządzonych przez pracę.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Urlop szkoleniowy - komu przysługuje, ile czasu?
Ryzyko zawodowe czym jest jak założyć działalność

Jak określić ocenę ryzyka zawodowego?

Ocenę ryzyka zawodowego pracodawca może wykonać samodzielnie. Obecnie najpopularniejszą metodą oceny ryzyka jest Polska Norma PN-N-18002. Wymaga to jednak jednak dobrej znajomości technologii, rodzaju wykonywanej pracy. Jeśli nie czuje się w tym dobrze, zadanie można zlecić specjalistom od BHP. W takiej sytuacji, po dokonaniu oceny ryzyka zawodowego, dobrze jest sprawdzić treść dokumentu, ponieważ to pracodawca jest odpowiedzialny za ocenę ryzyka zawodowego.

Czytaj  Urlop ojcowski a urlop tacierzyński — różnice

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Niestandardowe urlopy — czym są?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Polski Ład — zmiany w pracy na czarno

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *