Badania okresowe pracownika

Badania okresowe pracownika – Jeśli zastanawiasz się nad założeniem działalności gospodarczej, to musisz wiedzieć, że Państwowa Inspekcja Pracy, zapyta o badania pracownicze. Profilaktyczne badania pracownika dzielimy na:

  1. badania wstępne
  2. badania okresowe
  3. kontrolne

Badaniom okresowym podlegają wszyscy pracownicy. Badania okresowe przeprowadzane są na koszt pracodawcy. – Tak samo jak badania wstępne Pracownik może iść na te badania w miarę możliwości w godzinach pracy. Co więcej będąc na badaniach w trakcie czasu pracy pracownik ma prawo do wynagrodzenia. Co ważne pracodawca musi pokryć koszt badań okresowych. Dotyczy to także kosztu przejazdu na badania. Co do zasady rozlicza się to tak samo jak koszty podróży służbowych.

Orzeczenia lekarskie wydane w związku z przeprowadzonymi badaniami okresowymi pracodawca przechowuje zawsze w części B akt osobowych pracownika.

Jak długo są ważne badania okresowe pracownika?

Termin badań okresowych dla wszystkich pracowników wskazuje lekarz medycyny pracy. Pracodawca nie może zezwolić na wykonywanie pracy pracownikowi bez aktualnego orzeczenia lekarskiego. Częstotliwość badań okresowych zależy od rodzaju i warunków wykonywanej pracy.

Podamy kilka przykładów. Jeżeli czynnikiem szkodliwym w pracy jest hałas badania powinno się robić co roku. – Przez pierwsze trzy lata narażenia na ten czynnik. Kolejne powtarzamy co 3 lata. Jeśli w pracy pracownik jest narażony na promieniowanie jonizujące. To badania powtarzamy co roku lub co 3 lata. W zależności od natężenia czynnika. Jeżeli pracujemy w mikroklimacie zimnym to do Do 45 roku.życia badania okresowe powtarzamy co 3 lata. Potem musimy to robić co 2 lata. Co ważne w przypadku pracy w zakresie temperatur od −25°C do −45°C pierwsze badanie okresowe wykonujemy po 6 miesiącach, następne co 1 rok;
w przypadku pracy w temperaturze poniżej −45°C pierwsze badanie okresowe po 3 miesiącach narażenia na niską temperatur. Kolejne badania robimy co 6 miesięcy.

Czytaj  Ile dni na dostarczenie zwolnienia lekarskiego?

Kolejny przykład – pyły węgla kamiennego lub brunatnego. Badania okresowe wykonujemy co 4 lata. Wykonujemy także rentgen klatki piersiowej w badaniu wstępnym, następne po 8 latach narażenia na ten czynnik szkodliwy,a kolejne powtarzamy co 4 lata.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Błędy popełniane podczas wdrażania nowego pracownika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *