JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny jest zbiorem danych, które pochodzą z oprogramowania komputerowego. Są one przeznaczone do prowadzenia księg rachunkowych. Każdy wygenerowany plik należy wysłać do właściwego urzędu skarbowego. Wprowadzenie JPK miało na celu uszczelnienie obecnego w Polsce systemu podatkowego. Kto ma obowiązek składać Jednolity Plik Kontrolny? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie.
Przeczytaj o: Kiedy przedsiębiorca może skorzystać z ulgi za złe długi?
Czego dotyczą pliki JPK?
Istnieje wiele plików JPK, które mają związek z różnymi kwestiami, np:
- JPK_FA – dotyczy faktury sprzedaży VAT,
- JPK_WB – dotyczy wyciągów bankowych,
- JPK_EWP – dotyczy ewidencji przychodów,
- JPK_V7 (nazywana również jako JPK_VAT) – dotyczy ewidencji sprzedaży oraz zakupów,
- JPK_KR – dotyczy ksiąg rachunkowych.
Kto ma obowiązek składać Jednolity Plik Kontrolny?
Jednolity Plik Kontrolny działa od 2016 roku. Został on wprowadzony etapami, czyli nie od razu wszystkie podmioty miały obowiązek składania go. Początkowo dotyczyło to tylko dużych przedsiębiorstw, następnie średnich i małych, a na końcu ten obowiązek otrzymały mikroprzedsiębiorstwa.
Od 1 października 2020 roku, Jednolity Plik Kontrolny zastąpił plik JPK oraz składaną deklarację VAT na plik JPK_V7. Obecnie wszyscy czynni podatnicy VAT muszą wysyłać plik JPK_V7 wraz z deklaracją. Jeśli chodzi o inne pliki, należy je przechowywać i w razie potrzeby przekazać do odpowiedniego urzędu skarbowego.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Kto nie ma obowiązku składania JPK?
Obecnie grupa podmiotów, które nie składają pliku JPK jest niewielka. Przede wszystkim są to działalności gospodarcze, które są zwolnione przedmiotowo lub podmiotowo z podatku VAT. Są to jedyne podmioty, które nie muszą składać JPK. Oprócz tego pod ten obowiązek nie podlegają firmy, które zawiesiły działalność gospodarczą. Za okres zawieszenia nie wymagane jest, aby złożyć JPK, jednakże jeśli w tym czasie przedsiębiorca dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub importuje towary, czyli jest opodatkowany podatkiem VAT, musi złożyć JPK. Ten obowiązek będzie również konieczny, jeśli zawieszenie działalności miało miejsce w trakcie okresu rozliczeniowego. Pomimo, iż nie dotyczy on pełnego okresu rozliczeniowego, także należy złożyć JPK.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork