Zakładając działalność gospodarczą, nowy przedsiębiorca powinien otworzyć konto firmowe. Będzie to pomocne i potrzebne do oddzielenia wydatków i wpływów związanych z życiem prywatnym jak i zawodowym. Dodatkowo przyda się do wykonywania i otrzymywania określonych operacji finansowych. Kiedy założyć konto firmowe? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Jak cofnąć przelew?

Kiedy założyć konto firmowe Jak założyć działalność

Kiedy założyć konto firmowe?

Jak już wspomniałam na wstępie, konto firmowe pozwoli oddzielić sferę zawodową od prywatnej. Oprócz tego, rachunek bankowy wymagany jest do rozliczania z urzędem skarbowym lub ZUS (szczególnie w przypadku, gdy dana dzialalność musi wykonywać płatności bezgotówkowe). Dodatkowo jest to również ważne, jeśli zakłada się jednoosobową działalność gospodarcza, ponieważ banki nie wyrażają zgody na transakcje biznesowe wykonane z konta firmowego, co dodatkowo przemawia za tym, że konto firmowe jest bardzo ważne.

Co prawda, obecnie nie ma przepisów, które nakazują przedsiębiorcy, aby posiadał konto firmowe. Jednakże ustawa o VAT oraz ustawa prawo przedsiębiorców nakazują by wykonywać lub otrzymywać płatności mają związek z prowadzoną firmą, jeśli:

  • stroną transakcji jest innym przedsiębiorca,
  • jednorazowa wartość transakcji (w obcej walucie przeliczana na złotówki według średniego kursu NBP w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym otrzymany lub wykonany przelew), bez znaczenia na liczbę wykonywanych transakcji wynosi 15 000 zł lub więcej.
Kiedy założyć konto firmowe Jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Czy zegarek może być kosztem firmowym?

Konto firmowe a założenie działalności

W większości przypadków (zależy od wielkości firmy) już podczas rejestracji firmy w CEIDG wymagane jest, aby mieć założone konto firmowe. Wynika z tego, że najpierw zakłada się konto, a później otwiera firmę. 

Aby otworzyć konto firmowe, należy najpierw wypełnić formularz CEIDG-! I założyć firmę. Do założenia konta firmowego będą potrzebne informacje dotyczące jej, a konkretniej takie jak:

  • data rozpoczęcia działalności,
  • adres siedziby,
  • numer PKD,
  • numer NIP, 
  • oraz numer REGON.
Czytaj  Kto ma obowiązek składać Jednolity Plik Kontrolny?

Oprócz tego, jak łatwo się domyśleć niezbędne będą dane właściciela firmy, czyli: imię i nazwisko, numer PESEL, seria i numer dowodu osobistego, adres, telefon.

W przypadku, gdy dojdzie do zmiany konta firmowego, w przeciągu 7 dni od zaistniałej sytuacji należy zaktualizować wpis do CEIDG.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Czy zegarek może być kosztem firmowym?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Konsekwencje niezaksięgowania faktury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *