Sprzedaż premiowa i jej rozliczenie w świetle przepisów prawa podatkowego. Właśnie tym zagadnieniem zajmiemy się w dzisiejszym artykule. Przeczytaj zatem artykuł do końca jeśli interesuje Cię ten temat.
Niestety przepisy polskiego prawa nie precyzują dokładnie kiedy mówimy o sprzedaży premiowej. Termin ten znajdziemy jednak w ustawie o podatku dochodowym. Przepisy zawarte w art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy nadmieniają, że
od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy: z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z zastrzeżeniem art. 21 zwolnienia przedmiotowe ust. 1 pkt 6, 6a i 68 – w wysokości 10% wygranej lub nagrody.
Kiedy nie zapłacisz podatku dochodowego ?
Sprzedaż premiowa i jej rozliczenie – Jesteśmy zwolnieni z zapłaty podatku dochodowego jeśli jednorazowo nasza wygrana nie przekroczy kwoty 760 złotych. Co ważne nagroda, którą otrzymujemy musi być związana właśnie ze sprzedażą premiową. Co więcej sprzedaż premiowa nie dotyczyła nagród otrzymanych przez klientów w związku prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą.
Prawo stanowi, że sprzedawca, który organizuje sprzedaż premiową, może jej koszty zaliczyć jako koszty uzyskania przychodu. Obniży tym samym podstawę opodatkowania.
Nagrodę w sprzedaży premiowej wygrywa przedsiębiorca – jak to rozliczyć ?
Pamiętajmy, że wartość nagród wydawanych w ramach promocji powoduje powstawanie przychodu po stronie odbiorcy. Jeśli nagrodę wygrywa przedsiębiorca przepisy o zwolnieniu z podatku nie mają tutaj zastosowania. Po stronie nagrodzonego przedsiębiorcy powstaje przychód, z działalności gospodarczej, który musi opodatkować w miesiącu otrzymania nagrody
Nagroda dla zwykłego Kowalskiego – co w tej sytuacji ?
Inaczej jednak ujmujemy nagrody zdobyte w sprzedaży premiowej przez osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej. Jeśli nagroda przekroczy wspomniane 760 płatnik musi wypełnić opisane niżej obowiązki.
Przeczytaj o: Pozytywny wizerunek firmy — klucz do sukcesu
Przede wszystkim potrącić zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% od kwoty nagrody. – Oczywiście tylko wtedy, gdy nagroda ma charakter pieniężny. W innym przypadku pobieramy wartość podatku przed wydaniem nagrody uczestnikowi promocji,
Co ważne płatnik musi wpłacić podatek w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek na rachunek bankowy urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania płatnika. Jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia firmy. Jeżeli nie posiadasz siedziby, przekaż w terminie do końca stycznia następnego roku podatkowego do wskazanego wcześniej urzędu skarbowego roczną deklarację PIT-8AR.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork