Przede wszystkim już na samym wstępie należy powiedzieć czym jest prokrastynacja. Choć może nie trafiłeś na to słówko, to być może sam ją wykonujesz. Prokrastynacja jest to praktycznie notoryczne odkładanie swoich obowiązków lub rzeczy do wykonania na później. Oznacza to, że zamiast zajmować się rzeczami, które są Ci do czegoś potrzebne, odkładasz to. Stojąc tym samym w miejscu powodujesz, że niezrealizowane rzeczy rosną, ponieważ mało z nich ubywa, a kolejne dochodzą. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Prokrastynacja — jak z nią walczyć?

Przeczytaj o: Sposoby radzenia sobie ze stresem i nerwami

Prokrastynacja jak z nią walczyć jak założyć działalność

Co to jest prokrastynacja?

Jak już wspomniałam na wstępie, jest to odkładanie w czasie, rzeczy, które powinno się zrobić. Osoby dotknięte prokrastynacją mają dużą trudność z rozpoczęciem czynności, a także w prawidłowym zorganizowaniem własnego czasu. Prokrastynacja polega na posiadaniu problemu z:

  • decyzją o wykonaniu danej czynności,
  • realizowaniem rzeczy, kiedy potrzeba (jest to ciągle odkładane na później),
  • brakiem świadomości konsekwencji, jakie mogą spotkać w niezrealizowaniu danej rzeczy,
  • wykonywanie rzeczy w ostatniej chwili, dzień przed terminem.

Skąd bierze się prokrastynacja?

Choćby mogło się wydawać, że prokrastynacja jest objawem osoby, która jest z jednej strony leniem, a z drugiej lekceważy obowiązki. Jednakże nie jest to zgodne z prawdą. Prokrastynacja nie jest wynikiem lenistwa. Najczęściej z tym zjawiskiem mają do czynienia osoby ambitne i utalentowane. A forma odkładania wszystkiego na później lub na ostatnią chwilę jest związana z (w zależności od przypadku):

  • Lękiem przed porażką

Taka osoba zazwyczaj jest perfekcjonistą, dba o wykonywanie swoich obowiązków w życiu zawodowym oraz prywatnym, jednakże wiele z nich odkłada na ostatnią chwilę, ponieważ boi się, że wykonanie zadania nie przyniesie zamierzonego celu. Nie mierząc się z działaniem, osoba nie przekona się czy się uda czy też nie i jest to lepszą perspektywą niż dojście do rzeczywistej porażki.

  • Strach przed osiągnięciem sukcesu
Czytaj  Analiza SWOT - T, czyli zagrożenia

Z kolei to, jest zaprzeczeniem lęku przed porażką. Niekiedy osoba boi się, co się wydarzy, jeśli dane działanie przyniesie jej sukces. Co powiedzą na to współpracownicy, rodzina, znajomi. Czy wynik sukcesu nie przełoży się na pogorszeniu kontaktów oraz utraceniem sympatii innych ludzi.

  • Brak planów na przyszłość

Zazwyczaj taka osoba nie ma planów na przyszłość, nie będzie wiedziała co później zrobić po wykonaniu danej czynności. Z tego powodu wiszące rzeczy do wykonania są swego rodzaju zabezpieczeniem.

  • Niska samoocena

Osoba może mieć o siebie nieadekwatnie obniżone zdanie niż jest w rzeczywistości, dlatego odkłada rzeczy do zrobienia na później, ponieważ uważa, że ich nie wykona, że zadanie przerośnie ją.

Prokrastynacja jak z nią walczyć jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jak oszacować cenę produktu ?

Prokrastynacja — jak z nią walczyć?

Prokrastynacja nie jest fryzurą którą można zmienić w ciągu jednego dnia u fryzjera. Pozbycie się lub wyleczenie z prokrastynacji zajmuje wiele czasu. Jest to długotrwały proces. Na samym początku należy uświadomić sobie, że ma się problem z czasem realizacji swoich zadań. Jak już będziesz miał świadomość, że wszystko co masz zrobić, mógłbyś zrobić to już jakiś temu, zacznij działać.

Stwórz listę rzeczy do zrobienia

Napisz listę rzeczy, które musisz zrobić. Zostaw kartkę w widocznym miejscu, tak abyś po kilku dniach nie zapomniał już o tym. Możesz podzielić sprawy na te wymagające stosunkowo mało czasu oraz na te wymagające więcej. Zacznij realizację rzeczy od tych najkrótszych. Uporaj się z nimi i idź dalej. Sam się przekonasz i odczujesz satysfakcję po niej.Wybierz się w nagrodę do przytulnej kawiarni na kawę i ciasto. Daj sam dla siebie choćby małą nagrodę za zadanie.To pozwoli Ci poczuć się dobrze, że coś zrobiłeś.

Czytaj  Macierz BCG - jak pomaga?

Stosunkowo łatwe do wykonania lub zajmujące mało rzeczy czasu wykonuj na początku

Łatwa i/lub szybka rzecz wymaga mało czasu. Zrób ją. A nawet im szybciej, tym lepiej. Dzięki temu odhaczysz ze w swojej listy jedną rzecz i sam zobaczysz, że rzeczy z niej znikają.

Rzeczy wymagające wielu godzin i dni pracy, rób na raty

Jeśli masz do zrealizowania duży projekt lub rzecz zajmującą wiele godzin pracy, nie rób jej za jednym podejściem, a za kilkoma. Potraktuj ją na raty. Jednego dnia zrób coś, a kolejnego następny etap. Dzięki temu pozwoli Ci to też na zyskanie własnych przemysleń na temat projektu. Być może to co zrobiłeś w pierwszym podejściu, poprawisz w drugim lub późniejszym.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jak radzić sobie z presją czasu w pracy?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Analiza PEST-czym jest?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *