Wprowadzone zmiany przez rząd, reklamowane hasłem “Polski Ład” obejmują wiele kwestii, nie tylko dotyczących podatku. Jedną ze zmian jest udzielenie urzędom skarbowym większych uprawnień niż posiada wymiar sprawiedliwości. Oznacza to, że skarbówka będzie mogła dokonywać bardzo dogłębnej kontroli kont bankowych bez posiadania do tego określonego uzasadnienia. Czyli w sytuacji, gdy podatnik nie jest osobą podejrzaną w żadnej ze spraw. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Skarbówka będzie mogła sprawdzić konta bankowe.

Przeczytaj o: Kiedy kontrola podatkowa może odbyć się bez zapowiedzi?

Skarbówka będzie mogła sprawdzić konta bankowe jak założyć działalność

Skarbówka będzie mogła sprawdzić konta bankowe

Co prawa obecnie fiskus może zażądać od banków informacji, które objęte są tajemnica bankową, ale tylko wtedy, jeśli podatnikowi postawiono odpowiednie zarzuty. Od 1 lipca 2022 roku wejdzie zmiana, która w pewien sposób zaburzy tajemnicę bankową oraz naruszy ochronę prywatności obywateli, ponieważ pracownicy skarbówki dostaną większe uprawnienia. Tym samym będą mogli zrobić więcej niż np. prokurator w trakcie prowadzenia sprawy. Nowe uprawnienia wynikają ze zmiany dosłownie jednego słowa w zapisach ustawy, zamiast “podejrzany” użyto “osoba fizyczna”. Wpłynie to na rozszerzenie uprawnień.

Co będzie mogła zrobić skarbówka?

Pracownicy skarbówki będą mogli pozyskać dane dotyczące tego, jakie konta bankowe posiada podatnik (włączając w to współposiadanie), o obrotach i saldach rachunków (wliczając w to informacje o obciążeniach rachunku oraz o wpływach). Dodatkowo o zawartych umowach kredytowych lub pożyczkach, o nabyciu za pośrednictwem banku akcji Skarbu Państwa lub obligacji państwowych. Skarbówka będzie mogła sprawdzić każdą osobę, a nie jak do tej pory, czyli podejrzanego w sprawie.

Skarbówka będzie mogła sprawdzić konta bankowe jak założyć działalność

Co to oznacza?

Nowo wprowadzona zmiana oznacza, że każdy podatnik będzie mógł zostać sprawdzony pod kątem posiadanych przez niego kont bankowych. Ile dostaje wpływów na rachunek bankowy, gdzie robi przelewy, na co wydaje pieniądze oraz gdzie. Trudno tak naprawdę przewidzieć, co stanie się z udzieleniem skarbówce większych praw. Być może to narzędzie rozpocznie nagminne sprawdzanie podatników, co pozwoli na doszukiwanie się niezgodności. Z tego powodu warto przemyśleć czy zamiast płacenia kartą, nie lepiej będzie płacić gotówką.

Czytaj  Leasing – czy to rodzaj kredytu?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Kredyt dla firm na start - co to jest i na czym polega?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *