Bardzo duża część przedsiębiorców uważa, że prowadzenie księgowości wymaga dużej wiedzy oraz umiejętności. I rzeczywiście tak jest. Jednakże przy obecnym rozwoju technologicznym powstało wiele pomocnych programów, ułatwiających i usprawniających życie. Jedną z nich są aplikacje umożliwiające prowadzenie samodzielnie księgowości. Jest to szczególnie wskazane w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Mała księgowość online — czy łatwo ją prowadzić. Jednakże zanim podejmiemy się niniejszego tematu chcielibyśmy przypomnieć, że forma prowadzonej księgowości musi być zgodna ze standardami europejskimi.

Przeczytaj o: Czy można połączyć pracę na etacie z działalnością nierejestrowaną?

Mała księgowość online  czy łatwo ją prowadzić jak założyć działalność

Czym jest mała księgowość online?

Choć zajmowanie się księgowością wymaga odpowiedniej wiedzy, również z zakresu prawa jak i podatków, to prowadząc małą firmę lub jednoosobową działalność gospodarczą można nie korzystać z usług księgowego, a samemu zająć się tym tematem. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że w ten sposób zyskasz dodatkowe obowiązki. Z drugiej strony, w ten sposób każdego miesiąca zaoszczędzisz pieniądze oraz czas jaki musisz poświęcić na dojazd do księgowego, aby zostawić dokumenty. Jeśli podoba Ci się pomysł zajęcia się prowadzeniem własnej uproszczonej formy księgowości w oparciu o księgę przychodów i rozchodów, zrób to. 

Jakie sprawy można załatwić samodzielnie w programie?

Program umożliwia wykonanie szeregu rzeczy, które należą do obowiązku księgowego. Tym samym dzięki programowi można:

  • wystawić faktury w różnych językach,
  • generować deklaracje VAT oraz PIT,
  • prowadzić ewidencję środków trwałych i WNIP,
  • rozliczać transakcje międzynarodowe,
  • rozliczać pojazdy w firmie.
Mała księgowość online  czy łatwo ją prowadzić jak założyć działalność

Mała księgowość online — czy łatwo ją prowadzić?

Tak, prowadzenie własnej księgowości przy pomocy programu nie jest skomplikowane i nie wymaga dużej wiedzy. Dostępne programy są łatwe w użyciu i o to w tym chodzi, aby przedsiębiorca mógł sam prowadzić własną księgowość. Ponadto wiele z nich posiada szereg pomocnych funkcji oraz podpowiedzi, co w danym kroku trzeba zrobić. Dzięki temu, przedsiębiorca dowie się wielu rzeczy z zakresu m. in. rozliczania, podatków, co spowoduje, że będzie bardziej świadomym przedsiębiorcom. Pamiętaj, że jak zdecydujesz się na przejęcie tego obowiązku na siebie, to zawsze po pierwszym miesiącu (wcześniej lub później) możesz zrezygnować z tego i przekazać sprawę profesjonalistom.

Czytaj  Faktura uproszczona — co zawiera i kiedy można ją wystawić?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Kasy fiskalne online - nowe zmiany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *