Wzrost vs rozwój gospodarczy

W ostatnim czasie media dość sporo miejsca poświęcają ekonomii – głównie rosnącej inflacji. Często pojęcia, z którymi możesz się spotkać w wywiadach mogą okazać się niezrozumiałe. Czasem bywa tak, że pojęcia te są mylone i używane w niewłaściwy sposób. Dlatego w artykule – Wzrost vs rozwój gospodarczy postanowiliśmy wyjaśnić Ci czym różni się rozwój gospodarczy od wzrostu. Dlaczego wzrost gospodarki jest tak ważny dla Twojej firmy. Dowiesz się także czym jest cykl koniunkturalny. Jeśli Cię to interesuje przeczytaj ten artykuł do końca.

Wzrost vs rozwój gospodarczy

Wzrost gospodarczy pokazuje nam jak wiele dóbr oraz usług wytworzyliśmy w danym roku w całej gospodarcze. Ekonomiści opisują wzrost gospodarczy za pomocą wielu różnych miar. Najpopularniejszą z nich jest oczywiście produkt krajowy brutto, czyli PKB. Jak rozumieć PKB? Dostarcza informacji ile na konkretnym rynku w konkretnym okresie czasu wyprodukowaliśmy usług oraz dóbr końcowych. Im wyższe jest PKB tym oczywiście lepiej, wysokie PKB per capita czyli na jednego mieszkańca świadczy o zamożności kraju. Analizując jednak PKB per capita i porównując z innymi krajami nie możemy zapomnieć o zróżnicowaniu klas społecznych pomiędzy tymi krajami. Czasem stosunkowo wysokie PKB per capita nie świadczy o dobrobycie całego społeczeństwa. Jeśli zróżnicowanie społeczne jest bardzo duże może się okazać, że tylko niewielka część społeczeństwa ma dostęp do wypracowanego dobrobytu.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Zdolność kredytowa – wszystko co powinieneś wiedzieć

Jakie są ograniczenia wskaźnika PKB ?

Produkt krajowy brutto uwzględnia jedynie nowe dobra sprzedawane na rynkach. A co zatem z dobrami, które nie są przedmiotem obrotu? Wartościami których nie uwzględnia wskaźnik PKB a mają znaczący wpływ na wzrost gospodarczy są :

  • rozwój więzi społecznych
  • używane produkty sprzedawane dalej
  • wzrost czasu wolnego
  • darmowe aplikacje
  • działalności fundacji pro bono i wolontariatów
  • czyste środowisko naturalne
Czytaj  Jakie są rodzaje kredytów dla firm?

W tym miejscu zachęcam Cię także do przeczytania innego naszego artykułu – Kto wystawia fakturę ze stawką ZW?

Wzrost vs rozwój gospodarczy – czym się różni ?

Ze względu na waśnie te ograniczenie rozróżniamy rozwój i wzrost gospodarczy. Rozwój odnosi się do poziomu życia ludzi w danym kraju. W odróżnieniu od wzrostu gospodarczego rozwój musimy traktować jako kategorię jakościową. Wzrost gospodarczy wpływa na rozwój gospodarczy ,czyli zmianę warunków życia ludzi.

Czynnikiem prowadzącym do wzrostu gospodarczego i co za tym idzie rozwoju gospodarczego jest innowacyjność produkowanych dóbr na rynku. Na rozwój gospodarczy wpływa przede wszystkim jednak przedsiębiorczość ludzi. Masowa produkcja dóbr produkowanych dla szerokiego grona odbiorców pozwala podnosić poziom życia. Przykład – nie wyobrażamy sobie przecież nie mieć w domu lodówki, czy elektryczności. W krajach biedniejszych te dobra czasem są nie do zdobycia. Przedsiębiorczość jest zatem główną siłą napędową wzrostu gospodarczego.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Zdolność kredytowa – wszystko co powinieneś wiedzieć

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jakie są rodzaje kredytów dla firm?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *