Jak rozumieć cykl koniunkturalny ?

Jak rozumieć cykl koniunkturalny ? – Nawet kraje, które obecnie uznawane za bardzo rozwinięte gospodarczo nie zawsze przecież takie były. Doświadczały wielu negatywnych zjawisk gospodarczych. Następowały wahania i gwałtowne zmiany. Właśnie to zjawisko nosi nazwę cyklu koniunkturalnego. Niestety gospodarki rynkowe cechuje nieregularny wzrost zatem nie zawsze mamy do czynienia z pozytywnymi zjawiskami gospodarczymi i podnoszeniem poziomu życia ludzi.

Jak rozumieć cykl koniunkturalny ?

Cykle gospodarcze nie występują dokładnie w tych samych odstępach czasu i przede wszystkim nie są zawsze tak samo długie. Wahania są nieregularne. Cykle koniunkturalne możemy podzielić na różne fazy. Ekonomiści różnie nazywają różne fazy, ale zasadniczo cykl gospodarczy możemy podzielić na dwie fazy

  • Rozwoju (boomu gospodarczego)
  • Fazę zastoju czyli kryzysu gospodarczego. Innymi słowy recesja. Mówimy o niej gdy spadek PKB następuje przez dwa kolejne kwartały

W tym miejscu zachęcam Cię także do przeczytania innego naszego artykułuWzrost vs rozwój gospodarczy

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Kredyt gotówkowych a hipoteczny – zestawienie

O fazie wzrostu następują pozytywne zjawiska gospodarcze. Mówimy tu o wzroście produkcji, ożywieniu w budownictwie, wzroście zatrudnienia oraz płac. W fazie recesji następuje odwrócenie tych trendów. Wielu przedsiębiorców zmuszonych jest do redukcji zatrudnienia i zmniejszenia wolumenu produkcji. Zjawisko cykliczności gospodarki należy silnie powiązać z tym jak działa system pieniężny i kredytowy w gospodarce. Istnieje wiele torii uzasadniających pojawianie się cykli koniunkturalnych. Bada się też wpływ banku centralnego o jego polityki pieniężnej na to co dzieje się w gospodarce. Bank centralny posiada instrumenty służące schładzaniu koniunktury gospodarczej.

Jak rozumieć cykl koniunkturalny ?

Kto lub co ma wpływ na cykl koniunkturalny ?

Na cykl koniunkturalny wpływa zatem polityka pieniężna i bankowa. Na cykl koniunkturalny mogą także wpływać duże zmiany w technologii. Wtedy nowa technologia z reguły wypiera starą a gałęzie przemysłu oparte na starej technologii powoli stają się nierentowne. proces wzrostu i rozwoju zawsze będzie zatem uderzał w przedsiębiorstwa stosujące stare metody, które nie przystosowały się do zmian. Kluczem w biznesie wydaje się być zatem trafne przewidywanie kierunku w jakim pójdą zmiany. Błędna prognoza może zaprowadzić Twoją firmę do bankructwa. Tym bardziej, że nieregularność wzrostu gospodarczego wiąże się zazwyczaj z konkretnymi sektorami gospodarki. Występowanie problemów w wielu branżach powoduje powstanie cyklu koniunkturalnego.

Czytaj  Wykroczenie skarbowe a przestępstwo skarbowe

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Kredyt gotówkowych a hipoteczny – zestawienie

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Wydatki firmowe i prywatne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *