Holding w Nowym Polskim Ładzie – Przepisy Nowego Polskiego Ładu przewidziały także zmiany dla spółek Holdingowych. Zanim jednak przybliżymy istotę tych zmian powiedzmy czym jest sam holding. Pojęcie funkcjonuje już w obrocie gospodarczym od bardzo dawna. Przyjrzyjmy się co mówią obecne przepisy.

“Holding to forma zrzeszenia kilku spółek, powiązanych ze sobą kapitałowo lub personalnie. Zazwyczaj jedna z nich jest dominująca i może kontrolować działalność pozostałych.”

W tym miejscu zachęcam Cię do przeczytania innego naszego artykułu – Jak rozliczyć koszty poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej?

Obecne przepisy także unijne zakładają pewne preferencje podatkowe dla holdingu.Jeśli spółka “matka” ma przynajmniej przez 2 lata 10% udziałów w spółkach “córkach” udziałowcy firmy ‘matki” nie płacą podatku od dywidendy. To zwolnienie podatnicy wykorzystują już od wielu lat

Holding w Nowym Polskim Ładzie

Holding w Nowym Polskim Ładzie – Co mówią nowe przepisy?

Jeśli spółka “matka” ma przynajmniej przez rok minimum 10% udziałów w spółkach “córkach” udziałowcy firmy ‘matki” wypłata dywidendy będzie zwolniona od podatku do 90%. Opodatkowaniu będzie podlegało zatem tylko 5%. Jest to alternatywa dla przepisów unijnych.

Czy będzie możliwe 100 – procentowe zwolnienie z CIT. Tak w przypadku zbycia akcji w ramach spółek holdingowych. Nowe przepisy zwalniają nas z podatku, gdy nabywcą tych udziałów nie jest podmiot zależny od holdingu. Nabywca nie może być spółką nieruchomościową. Trzeba jedynie złożyć odpowiednie oświadczenie.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Polski Ład — zmiany w podatku liniowym
Czytaj  Abolicja podatkowa zlikwidowana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *