Czasem przedsiębiorcy są zmuszeni niekorzystnymi okolicznościami do zawieszenia lub zamknięcia działalność gospodarczej. I o ile samo zaprzestanie prowadzenia firmy nie jest niczym skomplikowanym, to często przedsiębiorcę obowiązują inne umowy, które również trzeba zakończyć. Co zrobić, gdy obowiązuje Cię trwająca umowa leasingu a właśnie zrobiłeś zawieszenie działalności? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.
Na początku, zastanów się czy chcesz zachować przedmiot leasingu, czy nie zależy Ci na tym. To będzie pomocne przy wyborze odpowiedniego rozwiązania w tej sytuacji.
Trwająca umowa leasingu a zawieszenie działalności – Zmiana leasingu firmowego w konsumencki
Zmiana leasingu firmowego na konsumencki może być pomocne, jeśli chcesz zatrzymać przedmiot leasingu. Takie przekształcenie oczywiście jest możliwe, jednakże
na początku należy zaznaczyć, że nie wszystkie firmy leasingowe godzą się na nie lub nie mają w swojej ofercie leasingu konsumenckiego. Przekształcenie leasingu jest dobrym rozwiązaniem, jeśli częściowo spłaciłeś przedmiot, np. samochód osobowy, który możesz wykorzystywać w życiu prywatnym.
Zmiana leasingu na konsumencki a konsekwencje podatkowe
Przemienienie leasingu filmowego na konsumencki nie powoduje żadnych negatywnych konsekwencji podatkowych. Oznacza to, że nie trzeba robić żadnej korekty, ponieważ koszty związane z umową, które poniesiono w czasie funkcjonowania przedsiębiorstwa pozostają kosztami podatkowymi. Jedynie podatek nie ma możliwości być wliczony w koszty i tym samym odliczenia VAT.
Trwająca umowa leasingu a zawieszenie działalności – Cesja leasingu
Cesja, czyli przepisanie leasingu na inną firmę, to kolejny z rozwiązań, jeśli zawiesiłeś swoją działalność. W tym wypadku, przedmiot leasingu zostanie przekazany nowemu leasingobiorcy. W tym celu, należy znaleźć nowe przedsiębiorstwo, które będzie zainteresowane przejęciem umowy. Pamiętaj, że za wykonanie cesji najprawdopodobniej będziesz musiał zapłacić opłatę manipulacyjną.
Zawieszenie działalności a zgłoszenie tego faktu leasingodawcy
Chcąc uniknąć komplikacji, przedsiębiorcy czasem nie informują firmy leasingowej o zaprzestaniu prowadzenia działalności. Jednakże jest to bardzo złe rozwiązanie, które stanowczo odradzamy. W takiej sytuacji, firma leasingowa będzie mogła wypowiedzieć umowę i odebrać leasingowany przedmiot.
Przeczytaj o: Cesja leasingu – wszystko co musisz wiedzieć
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork