Notatka służbowa

Podrobienie podpisu to jedna z najczęściej występujących form fałszerstwa dokumentów. Jednakże niewiele osób zdaje sobie sprawę, że popełniając ten czyn, grożą im konsekwencje, ponieważ jest to przestępstwo. Dodatkowo, osoby które stają przez zarzutem sfałszowania podpisu często nie są nawet świadome, że dopuszczają się przestępstwa. Niestety to zjawisko w Polsce wciąż jest dość powszechne.

Podrobienie podpisu jest przestępstwem uregulowanym w art. 270 § 1 Kodeksu karnego. Zgodnie z jego zapisami, za podrobienie lub przerobienie dokumentu oraz używanie takiego jako autentycznego grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Polski Ład 2.0 – zmiany podatkowe

Podrobienie podpisu
Podrobienie podpisu – z czym się wiąże?

Podrobienie podpisu – kiedy jest to przestępstwo?

Czy kiedy podpiszesz się czyimś imieniem i nazwiskiem za jego zgodą jest to czyn karalny związany z fałszowaniem dokumentów?  A co w sytuacji, gdy zostałeś telefonicznie upoważniony do złożenia podpisu? Z prawnego puntu widzenia nie ma znaczenia czy uzyskałeś zgodę od osoby, której imieniem i nazwiskiem się podpisujesz. Sfałszowanie dokumentu w rozumieniu prawa może polegać na:

  • podrobieniu dokumentu,
  • sfałszowaniu podpisu,
  • przerobieniu dokumentu,
  • użyciu lub posłużeniu się dokumentem podrobionym lub przerobionym.

Przeczytaj: Nierozliczenie się z tytułu PIT – konsekwencje

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Zaświadczenie o zdolności do pracy

Wyjaśnienie przepisów prawa

Z karalnym sfałszowaniem podpisu będziemy mieli do czynienia jeśli zostaną łącznie spełnione następujące warunki:

  1. W pierwszej kolejności fałszerstwo musi dotyczyć dokumentu.

Co należy rozumieć pod pojęciem dokumentu? Jest to każdy przedmiot lub inny zapisany nośnik informacji, z którym jest związane określone prawo. Ponadto chodzi również o przedmiot, który ze względu na zawartą w nim treść stanowi dowód prawa, stosunku prawnego lub okoliczności mającej znaczenie prawne. Biorąc to pod uwagę dokumentem będą: wszelkiego rodzaju umowy, oświadczenia, listy obecności. Dodatkowo, co ciekawe dokumentami są również bilety upoważniające, np. do wejścia na teren wydarzenia.

Czytaj  Windykacja w małej firmie - jak wygląda ?

2. Sfałszowanie podpisu może mieć formę podrobienia go lub przerobienia. W praktyce – podrobienie podpisu to skonstruowanie go od podstaw. Natomiast przerobienie oznacza modyfikację podpisu już nakreślonego.

3. Celem sprawcy jest posłużenie się takim dokumentem jako autentycznym. Sprawca podrabia bądź przerabia podpis po to, aby użyć dokumentu jako prawdziwego czyli zamierza  wprowadzić taki dokument do obrotu prawnego. Zatem przestępstwem nie będzie podrobienie czyjegoś podpisu, jeśli nie masz zamiaru go wykorzystać.

Odpowiedzialność karna

Jak już pisaliśmy powyżej, przestępstwo z art. 270 § 1 kodeksu karnego jest zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Jednakże Sąd może w

warunkowo umorzyć postępowanie jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne. Ponadto może się tak stać, gdy okoliczności jego popełnienia czynu nie budzą wątpliwości. Dodatkowo ważne jest czy postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa. Z kolei w przypadku przygotowania przestępstwa oraz w wypadkach mniejszej wagi Sąd będzie mógł odstąpić od wymierzenia kary za te przestępstwa. Oceniając, czy w sprawie mamy do czynienia z przypadkiem mniejszej wagi, pod uwagę bierze się znamiona przedmiotowo-podmiotowe znamiona. Do tych przedmiotowych zaliczymy takie okoliczności jak:

  • rodzaj dobra, w które godzi przestępstwo,
  • charakter i rozmiar szkody wyrządzonej lub grożącej dobru chronionemu
  • sposób działania sprawcy,
  • czas i miejsce popełnienia czynu (np. w trakcie występowania nagłego poważnego zagrożenia).

Warte uwagi: Organizacje pożytku publicznego

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  RODO - Czego może żądać klient ?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Czytaj  Zaświadczenie o zdolności do pracy

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jak uzyskać kwalifikowany podpis elektroniczny?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *