Jednym słowem kwalifikowany podpis elektroniczny służy do cyfrowego podpisywania dokumentów. Jest to bardzo ważny element, który wywołuje takie same skutki prawne jak tradycyjny, czyli odręczny podpis. Dzięki wprowadzeniu takiego rozwiązania, niektóre ze spraw można załatwiać dużo szybciej, ponieważ potrzebny jest do tego tylko komputer oraz połączenie internetowe. Będąc na wakacjach daleko od miejsca zamieszkania można odpowiadać na pisma urzędów lub składać dokumenty. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Jak uzyskać kwalifikowany podpis elektroniczny?

Przeczytaj o: Jak uzyskać NIP dla spółki cywilnej?

Jak uzyskać kwalifikowany podpis elektroniczny Jak założyć działalność

Do czego używa się kwalifikowanego podpisu elektronicznego?

Wykorzystuje się go do wszystkich czynności, które wymagają udzielenia podpisu, czyli najczęściej do obiegu dokumentów, których nie sporządzono w formie tradycyjnej, czyli papierowej, a w cyfrowej. Dzięki niemu można sprawniej komunikować się administracja publiczną, urzędami, a nawet dostawcami i klientami. Przy pomocy tego podpisu można podpisać dokumenty takie jak: faktury elektroniczne, umowy handlowe, pisma procesowe w postępowaniu sądowym, podpisanie deklaracji ZUS, Jednolitego Pliku Kontrolnego, wniosków składanych poprzez ePUAP, a nawet zarejestrować działalność gospodarczą.

Jak uzyskać kwalifikowany podpis elektroniczny?

Kwalifikowany podpis elektroniczny jest narzędziem komercyjnym. Podmioty odpowiedzialne za sprzedaż tej usługi posiadają certyfikaty oraz są nadzorowane przez Ministerstwo Cyfryzacji. Z tego powodu, jeśli chce się go uzyskać można wejść na stronę Narodowego Centrum Certyfikacji (NCCert), a następnie wybrać firmę.

Jak uzyskać kwalifikowany podpis elektroniczny Jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Przekształcenie spółki - co zyskasz ?

Jak przechowywać ten podpis?

Pomimo pojawiających się obaw, są one niezasadne. Wynika to z faktu, że podpis elektroniczny jest bezpieczniejszy od podpisu odręcznego. Jego wydanie poświadcza się certyfikatem. Na podstawie jego można dokonać weryfikacji czy podpisy dokonuje właściwa osoba czy tez nie. I podpisywać dokumenty może tylko osoba, do której należy ten podpis. Oznacza to, że żona w imieniu męża nie może podpisywać żadnych dokumentów za niego. Kwalifikowany podpis elektroniczny można posiadać zapisanym na czytniku kart, mieć zapisanym w chmurze lub w specjalnie przygotowanej do tego aplikacji. Bez względu na to jaki sposób przechowywania się wybierze, urządzenie musi być odpowiednio kryptograficzne zabezpieczone.

Czytaj  Dochodzenie pozwem roszczeń dodatkowych między przedsiębiorstwami

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Czym jest Konstytucja Biznesu?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Umowa śmieciowa – co to jest?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *