W obecnej sytuacji, czyli wysokich kwotach przeznaczonych na opłacenie składek ZUS, wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy możne przejść na KRUS. Jest to spowodowane faktem, że składki KRUS są kilkukrotnie niższe. Kiedy można płacić KRUS zamiast ZUS? Czy jest możliwe przejście z ZUS do KRUS? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.
Przeczytaj o: Subwencja czyli rodzaj wsparcia finansowego
Składki ZUS a KRUS
W przypadku przedsiębiorcy opłacającego ZUS musi on zapłacić składkę na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe), ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy. Z kolei rolnik, który jest przedsiębiorcą opłaca składkę na ubezpiecznie wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Fundusz Pracy podlega zwolnieniu oraz w przypadku posiadania minimum 6 hektarów gruntu jest się rownież zwolnionym z opłacania składki zdrowotnej.
Kiedy można płacić KRUS zamiast ZUS?
Jest możliwe przejście z ZUS na KRUS, jednakże nie jest to łatwe zadanie i wymaga wykonania wielu wiążących rzeczy. Aby to zrobić na początku trzeba posiadać co najmniej 1 hektar gruntu rolnego. W tym przypadku ważna jest klasa gruntu, więc nie wystarczy posiadać jakąkolwiek ziemię. Kolejna rzeczą jaka trzeba zrobić jest zakończenie prowadzenia działalności, co wiąże się z równoczesnym wyrejestrowaniem z ZUS. Następnie należy zgłosić się do KRUS. Jeśli to nastąpiło, osoba będzie podlegała pod ubezpieczenie w KRUS, które będzie trwało co najmniej 3 lata i już opłaca niższą składkę. Niestety przez okres 3 lat nie można prowadzić działalności gospodarczej. Dodatkowo nie można być zatrudnionym na etat. Jedyną możliwą formą zatrudnienia jest zawarcie umowy o dzieło.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Kontynuacja KRUS
Jeśli osoba podlega ubezpieczeniu w KRUS nieprzerwalnie przez minimum 3 lata i rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej bądź rozpocznie współpracę przy prowadzeniu działalności, ma prawo, aby nadal być ubezpieczonym w KRUS. Jednakże trzeba spełnić kilka warunków:
- nie jest się pracownikiem i nie pozostaje się w stosunku służbowym,
- trzeba złożyć w KRUS oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy działalności,
- nadal prowadzi się działalność rolniczą lub na stale pracuje w gospodarstwie rolnym.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork