Przepisy Kodeksu pracy ściśle określają normy czasu pracy. W czasie pracy, pracownik jest do dyspozycji w zakładzie pracy przez pracodawcę. Czym zatem jest nienormowany czas pracy oraz kiedy można go stosować? Przeczytaj artykuł do końca, aby poznać odpowiedzi na powyższe pytania.
Kiedy można stosować nienormowany czas pracy? – Kogo dotyczy nienormowany czas pracy?
Nienormowany czas pracy bywa inaczej określany systemem zadaniowym pracy. Mogą korzystać z niego osoby, które posiadają argument uzasadniający taki rodzaj pracy lub ewentualnie jej organizację. Jednakże w takich wypadkach najczęściej nie ma możliwości kontrolowania czasu pracy z powodów wykonywania jej poza siedzibą pracodawcy.
Przede wszystkim nienormowany czas pracy dotyczy kadry kierowniczej. Można tu w takim wypadku wymienić przykładowe stanowiska. Są to:
- główni księgowi,
- osoby kierujące zespołem pracowników wyodrębnionej organizacyjnie jednostki,
- pracownicy wchodzący w skład organu grupowego, który zarządza miejscem pracy,
- zastępcy jak i osoby kierujące zakładem pracy.
Czy nienormowany czas pracy jest równy z brakiem nadgodzin?
Zgodnie z przepisami, wymienione poniżej osoby nie mają prawa do wynagrodzenia oraz dodatku za pracę poza wyznaczonymi godzinami pracy. Są to:
- pracownicy zarządzający zakładem pracy,
- kierownicy wydzielonych jednostek organizacyjnych.
Jednakże ta zasada ma pewne wyjątki. Odnosi się do pracy w przypadku nadgodzin w niedzielę lub święto. Wtedy należy wypłacić dodatek w wysokości 100% lub przyznanie dnia wolnego od pracy.
Jak wygląda ewidencja czasu pracy w nienormowanym czasie pracy?
Osoby posiadające taki stan zatrudnienia nie rejestrują godzin swojej pracy. Jednakże pracodawca ma obowiązek notowania ich. Oznacza to, że prowadzą ewidencję czasu pracy, zapisując m.in.: urlopy, dyżury, delegacje, zwolnienia lekarskie.
Jeśli chodzi o kwestię urlopu, to osoby pracujące w nienormowanym czasie pracy mają do niego prawo i przysługuje on na takich samych zasadach co dla pozostałych pracowników. Jednakże w takiej sytuacji na dany miesiąc trzeba zmniejszyć obowiązek zadań do wykonania. W przypadku pracy w niedziele oraz święta trzeba przestrzegać prawa. A zatem utrzymać zakaz pracy w te dni oraz ewentualnego pozwolenia na nią.
Przeczytaj o: Rozwiązanie umowy zlecenia – najważniejsze informacje
Kiedy trzeba płacić składki za studenta?
Czy pracodawca może zmusić do nadgodzin?
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork