Pracownik będący w okresie wypowiedzenia ma prawo do otrzymania jednego wolnego dnia, aby przeznaczyć go na poszukanie nowej pracy. Ten dzień wliczana się do czasu pracy i tym samym w żaden sposób nie wpływa na obniżenie wynagrodzenia. A zatem kiedy można otrzymać dzień wolny na poszukiwanie pracy? Czy można mieć prawo do więcej niż jednego dnia wolnego? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Czym jest mafia nadgodzinowa?

Kiedy można otrzymać dzień wolny na poszukiwanie pracy jak założyć działalność

Ile dni przysługuje na poszukiwanie nowej pracy?

Możliwość otrzymania wolnego dnia jest regulowany i opisany przez kodeks pracy. A nawet przysługuje ich więcej. Zawarte zapiski mówią, że liczba wolnych dni jest uzależniona od okresu wypowiedzenia. W przypadku, gdy trwa on krócej niż 2 tygodnie, nie można otrzymać żadnego. Natomiast, jeśli okres wypowiedzenia trwa więcej niż dwa tygodnie do miesiąca, to przysługują dwa dni. Maksymalnie można otrzymać trzy dni wolnego i jest to możliwe, gdy okres wypowiedzenia trwa trzy miesiące. Dopuszcza się też trzydniowego wolnego dnia w sytuacji, gdy okres wypowiedzenia jest krótszy, ale tylko wtedy, gdy wypowiedzenie umowy jest związane z likwidacją lub upadłością firmy bądź innymi czynnikami, które nie są związane z pracownikiem, a pracodawca sam skrócił okres wypowiedzenia. Każdy otrzymany wolny dzień musi obowiązywać w dzień roboczy, a nie w dzień wolny od pracy, czyli np. w święta.

Kiedy można otrzymać dzień wolny na poszukiwanie pracy jak założyć działalność

Kiedy można otrzymać dzień wolny na poszukiwanie pracy?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że to sam pracownik musi wiedzieć o możliwości otrzymania dnia wolnego od pracy. I to on sam musi złożyć wniosek do pracodawcy o przyznanie takiego dnia. Trzeba także pamietać, że prawo do wolnego dnia obowiązuje tylko przy zatrudnieniu na umowę o pracę i tylko wtedy, gdy to pracodawca wypowiedzą tę umowę. A zatem będąc zatrudnionym na umowę zlecenia lub o dzieło, takie prawo nie przysługuje. Dzieje się tak samo, gdy pracownik sam postawia zakończyć pracę w danej firmie.

Czytaj  Pracownicze Plany Kapitałowe - co to jest?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Czym jest mobbing w świetle prawa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *