Zatrudnienie nowego pracownika zawsze jest dobrym momentem, zarówno dla pracownika jak i dla pracodawcy. Dochodzi wtedy do nawiązania współpracy polegającej na wykonywaniu określonych rzeczy dla pracodawcy. Pracownik otrzymuje zatrudnienie oraz zyskuje wiele praw. Na początku podpisuje się umowę na czas próbny.  A czy jest możliwe zawarcie umowy o pracę bez okresu próbnego? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Umowa o pracę na okres próbny — najważniejsze informacje

Czy jest możliwe zawarcie umowy o pracę bez okresu próbnego jak założyć działalność

Najważniejsze aspekty podpisania umowy o pracę

Przede wszystkim umowę należy podpisać zanim pracownik zacznie wykonywać swoje obowiązki. Jeśli z jakiś powodów nie jest to możliwe, należy zrobić do w dniu rozpoczęcia pierwszego dnia pracy. W umowie musi być zawarta informacja m. in. o stanowisku, miejscu pracy oraz wysokość wynagrodzenia.

Czy umowa na czas próbny ma sens?

Umowa podpisywana na okres próbny, czyli maksymalnie 3 miesiące jest dobrym czasem dla dwóch stron. Pracodawca może zobaczyć w jaki sposób pracuje nowo zatrudniona osoba, czy odpowiednio powołuje swoim obowiązkom. Z kolei pracownik ma możliwość sprawdzenia, czy odpowiada jemu praca, atmosfera, kontakt z innymi pracownikami. Po wygaśnięciu takiej umowy, jeśli dwie strony dalej chcą to kontynuować, podpisują kolejną umowę, tym razem na czas określony lub nieokreślony. Wtedy pracownik ma szansę na wynegocjowanie lepszego wynagrodzenia, ponieważ pracodawca przekonał się czy pracownik pracuje odpowiednio czy też nie. Jeżeli natomiast pracodawca lub pracownik nie będzie zadowolony, kończą współpracę.

Czy jest możliwe zawarcie umowy o pracę bez okresu próbnego jak założyć działalność

Czy jest możliwe zawarcie umowy o pracę bez okresu próbnego?

Nie ma przepisów zabraniających zatrudnienie pracownika od razu na umowę na czas określony lub nieokreślony. Jednakże najczęściej dzieje się to w sytuacji, gdy pracownik przechodzi na inne stanowisko. Pracodawca poznał już pracownika oraz jego pracę, więc ma zaufanie do jego pracy. Oprócz takiej sytuacji, zdarzają się również zatrudnienia na zastępstwo, np. gdy pracownica udała się na urlop macierzyński. Wtedy pracodawca bardzo często od razu podpisuje na czas określony, wskazując do kiedy będzie ona obowiązywała.

Czytaj  Jak skutecznie rekrutować pracowników?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Czy można otrzymać urlop na połowę dnia pracy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *