Protokół odbiorcy do leasingu stanowi część umowy leasingowej. Jest to istotny dokument, ponieważ traktuje o leasingowanym przedmiocie. Udzielony podpis leasingobiorcy jest potwierdzeniem odebrania konkretnej rzeczy o konkretnym stanie technicznym. Z tego powodu, ważne jest, aby treść dokumentu dokładnie odpowiadała stanowi faktycznemu. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Protokół odbioru do leasingu – wszystko co musisz wiedzieć.
Co to jest protokół odbioru do leasingu?
Jest to dokument, który sporządzają strony umowy leasingowej przy odbieraniu lub zdawaniu danej np. ruchomości. W leasingu operacyjnym, protokół odbiorczy jest częścią umowy leasingowej. Tym samym musi być podpisany przez leasingodawcę oraz leasingobiorcę. Przy pomocy tego dokumentu, leasingobiorca deklaruje, że odebrał przedmiot o dokładnych parametrach i w opisanym stanie technicznym. Natomiast leasingodawca potwierdza, że ów przedmiot wydał.
Co musi zawierać protokół odbioru?
Dokument, aby był ważny, musi zawierać poniższe informacje:
- opis produktu i wszelkie dane techniczne wraz z numerem seryjnym (lub fabrycznym),
- wady przedmiotu (w przypadku używanych rzeczy),
- strony umowy,
- data i podpisy.
Kiedy należy podpisać protokół odbiorczy?
Zasadniczo, ten protokół trzeba podpisać w momencie wydania przedmiotu leasingu. Wtedy także należy sprawdzić czy informacje podane w protokole zgodne są z rzeczywistością (np. numer seryjny – bardzo ważne). Dodatkowo dla pewności, warto zobaczyć czy przedmiot działa. A w przypadku, jeśli wymieniono wady produktu, trzeba to również sprawdzić. Pamiętaj, że podpisując się pod protokołem zbiorczym, podpisujesz i zgadzasz się z treścią dokumentu, dlatego nie podpisuj protokołu odbiorczego wcześniej lub jeśli zawarte informacje są niezgodne z rzeczywistością. Niestety dosyć częstą praktyką jest podpisywanie dokumentu przed jego odbiorem. I niestety nie jest to dobre, ponieważ może zakończyć się nieprzyjemnymi konsekwencjami. Mogą one powstać np. w sytuacji, gdy parametry techniczne otrzymanego przedmiotu będą się różniły od tego co jest w dokumencie lub jeśli się okaże, że leasingowany przedmiot nie działa lub jest w dużo gorszym stanie. Tak samo będzie w przypadku, gdy niezgodne będą numery seryjne.
Przeczytaj o: Co to jest czynsz inicjalny w leasingu?
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork