Polski Ład 3.0 – jakie zmiany?
Polski Ład 3.0. Czekają nas kolejne zmiany! Wszystko za sprawą Polskiego Ładu. 28 czerwca 2022 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się zapowiadany od dłuższego czasu projekt zmian w…
Praktyczne porady dla przedsiębiorców i księgowych
Polski Ład 3.0. Czekają nas kolejne zmiany! Wszystko za sprawą Polskiego Ładu. 28 czerwca 2022 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się zapowiadany od dłuższego czasu projekt zmian w…
Zazwyczaj wykonanie usługi czy sprzedaż towaru wiążą się z koniecznością wystawienia nabywcy faktury lub paragonu. Ale nie zawsze. Czasami zdarzają się takie transakcje, które nie wymagają wręczenia nabywcy żadnego dokumentu.…
Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej bardzo często musimy przemyśleć i zaplanować wiele kwestii. Przyszły przedsiębiorca w wielu przypadkach ponosi określone koszty jeszcze przed rejestracją firmy. Mogą to być koszty…
Prosta spółka akcyjna jest nowym rodzajem spółki kapitałowej, która od połowy 2021 roku może być tworzona na terytorium Polski. Ta forma prowadzenia działalności gospodarczej wciąż rodzi wiele pytań i wątpliwości.…
Wina i kara pracownika Kwestia karania pracowników i skuteczności kar w zapobieganiu przyszłym niepożądanym zachowaniom to temat, który można omawiać przez długi czas. To, czy pracodawca zdecyduje się na nałożenie…
Coraz częściej poza wynagrodzeniem zasadniczym pracownicy otrzymują dodatkowe świadczenia, które mają formę pieniężną lub rzeczową. Oprócz płacy zasadniczej pracownik może otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie. Część takich świadczeń uregulowana jest prawnie –…
Jak rozpocząć działalność jeśli nie mam pieniędzy ? Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej może być zadaniem przytłaczającym. Od tego, skąd pochodzi Twój pierwszy dochód, po opanowanie tajników bycia przedsiębiorcą, będziesz musiał…
Okres próbny – istotne informacje Czy zawsze przechodzimy przez okres próbny przy zatrudnianiu nowych pracowników? Zawarcie umowy o pracę jest ważnym krokiem zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. To ustala…
Odmowa urlopu na żądanie ? Czy jest możliwość, że nie otrzymam urlopu na żądanie ? Urlop na żądanie to rodzaj urlopu wypoczynkowego uregulowanego w Kodeksie pracy. Każdy pracownik ma prawo…
Umowa śmieciowa to popularny zwrot, którym określa się niektóre rodzaje umów podpisywanych z pracodawcą. Barwne nazewnictwo, które wykorzystuje się w stosunku do tych dokumentów jest wynikiem częstych nadużyć i braku…