Faktoring jako forma finansowania bieżącej działalności firmy jest coraz chętniej wykorzystywany przez przedsiębiorców. Poza poprawą płynności finansowej, w zależności od rodzaju faktoringu zawiera on szereg dodatkowych usług, które wspomagają zarządzanie finansami firmy. Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie są rodzaje faktoringu oraz jak wybrać odpowiedni faktoring dla Twojej firmy, powinieneś przeczytać ten artykuł.
Przeczytaj również: Księga przychodów i rozchodów (KPiR)
Podział faktoringu – faktoring pełny
Pierwszym rodzajem faktoringu jest faktoring pełny. To tzw. faktoring bez regresu. Polega on na tym, że faktor przejmuje ryzyko niewypłacalności kontrahentów objętych umową faktoringową. Jakie płyną z tego korzyści? Usługa ta zapewni Ci finansowanie działalności na podstawie bieżących faktur z jednoczesną ochroną przed ryzykiem, że odbiorca nie zapłaci za dostarczony towar lub wykonaną usługę. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to właśnie z faktu, że ryzyko przejął faktor. Jednakże powinieneś pamiętać, że przejęcie tej odpowiedzialności nie jest bezinteresowne. Zazwyczaj przed podpisaniem umowy faktoringowej w takim kształcie, faktor dokonuje stanu majątkowego przyszłego dłużnika. Dodatkowo zabezpieczenie umowy stanowi polisa ubezpieczeniowa, którą może zawrzeć z ubezpieczycielem sam faktor. Ponadto może on również skorzystać z Twojej polisy zawartej wcześniej.
Z faktoringu pełnego najchętniej korzystają przedsiębiorcy, którzy mają wątpliwości, co do wypłacalności swoich kontrahentów. Chcą dbać o swój biznes, więc pozbywają się ryzyka nieotrzymania zapłaty za dostarczone towary lub usługi. Dzięki temu można zadbać o płynność finansową swojej firmy i nie ryzykować jej utratą.
W przypadku faktoringu bez regresu, faktor przejmuje całe ryzyko, które związane jest z zapłatą należności przez dłużnika. To ryzyko wliczane jest jako koszt w cenę usługi
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Podział faktoringu – faktoring niepełny
W tym rodzaju faktoringu, bez przejęcia ryzyka, faktor nie bierze na siebie ryzyka niewypłacalności kontrahenta. Pozostaje ono przy wystawcy, który przekazał firmie faktoringowej fakturę do sfinansowania. Z czym jest to związane? Gdy kontrahent nie płaci za fakturę, faktor może zwrócić się do swojego klienta o uregulowanie należności.
Regres polega na tym, że w razie niewypłacalności odbiorcy, jako klient faktora będziesz zobowiązany do zwrotu zapłaconej Ci zaliczki z tytułu wykupu należności. Wtedy wierzytelność zostanie przeniesiona z powrotem na Ciebie i wtedy sam będziesz musiał wyegzekwować dług.
W przeciwieństwie do faktoringu bez regresu, koszty faktoringu z regresem będą zdecydowanie niższe. Niestety tylko dlatego, że wiąże się to z większym ryzykiem, że nie otrzymasz należności z wystawionej faktury.
Podział faktoringu – faktoring mieszany
Łączy formę faktoringu pełnego i niepełnego, ponieważ przedsiębiorca przenosi w nim część ryzyka niespłacenia faktury na faktora. Strony umowy postanawiają, że faktor przejmuje ryzyko do wysokości ustalonej kwoty. Natomiast powyżej progu ryzyko pozostaje na wystawcy faktury. Taki faktoring rozkłada ryzyko pomiędzy przedsiębiorcą a firmą faktoringową. Taka konstrukcja faktoringu mieszanego oznacza, że do wysokości ustalonej kwoty mamy do czynienia z faktoringiem bez regresu, natomiast po jej przekroczeniu jest to faktoring z regresem.
O całym podziale faktoringu, z wyszczególnieniem poszczególnych jego kategorii pisaliśmy tutaj: Faktoring – rodzaje
Warte uwagi: Kontrola skarbowa
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork