Dwuosobowa działalność gospodarcza polega na wspólnym zarządzaniu przedsiębiorstwem. Zakładana jest przez dwie osoby i to one realizują założone plany. Może dojść do połączenia bliskich przyjaciół, członków rodziny lub partnerów biznesowych. Ważne jest to, aby wspólnymi siłami osiągać planowane rezultaty. Na czym polega dwuosobowa działalność gospodarcza? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Czy można połączyć pracę na etacie z działalnością nierejestrowaną?

na czym polega dwuosobowa działalność gospodarcza jak założyć działalność

Dwuosobowa działalność gospodarcza — czyli?

Zapisy w prawie nie przewidują czegoś takiego jak dwuosobowa działalność gospodarcza, która jest rozszerzoną wersją jednoosobowej działalności gospodarczej. Ze względu na specyfikę prawną i chęć otwarcia firmy razem z przyjacielem, członkiem rodziny lub partnerem biznesowym należy założyć spółkę. W tym wypadku, szczególnie można zwrócić uwagę na:

  • spółkę cywilną,

Jest to najprostsza forma spółki pod względem np. wymogów formalnych. W tym przypadku założona spółka nie ma osobowości prawnej, czyli za wszystkie czynności to wspólnicy odpowiadają swoim majątkiem prywatnym.

  • spółkę partnerską,

To rozwiązanie jest skierowane szczególnie dla osób wykonujących wolny zawód, czyli np. grafik, programista, fotograf, lekarz, architekt, adwokat. Każda ze stron odpowiada za swoje zobowiązania. A podpisanie umowy spółki musi się odbyć u notariusza.

  • oraz spółkę jawną,

Reguluje ją prawo handlowe. W tym przypadku podczas otwierania tej spółki nie wymagany jest wkład własny. A za wszystkie zobowiązania solidarnie odpowiadają wspólnicy, Pojawia się to, jeśli w momencie egzekucji finansowej majątek spółki nie jest wystarczający.

Oprócz wymienionych spółek istnieją także inne, czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka komandytowa, spółka akcyjna, spółka komandytowo-akcyjna. Każda z nich charakteryzuje się m.in. innym sposobem założenia, inną odpowiedzialnością majątkową.

na czym polega dwuosobowa działalność gospodarcza jak założyć działalność

Gdzie zarejestrować dwuosobową działalność gospodarczą – CEIDG czy KRS?

Aby firma zaczęła funkcjonować, należy ją zarejestrować. Można to zrobić poprzez wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub do Krajowego Rejestru Sądowego. Wszystko zależy od wybranego rodzaju spółki. W przypadku najprostszej spółki, czyli spółki cywilnej należy złożyć wypełniony formularz podpisany przez każdego ze współwłaścicieli do CEIDG. W przypadku spółek regulowanych przez prawo handlowe, należy uzyskać wpis do KRS.

Czytaj  Urlop a zatrudnienie w dwóch firmach

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Majątek firmowy VS prywatny majątek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *