Praca zdalna

Działalność nierejestrowana – limity 2022

Wraz z wzrostem płacy minimalnej, wzrosła również kwota przychodów generowanych przez działalność nierejestrowaną.  Ile w obecnym roku wynosi limit? Od czego zależy limit nierejestrowanej działalności gospodarczej? Z jakimi konsekwencjami wiąże się przekroczenie limitu? Przeczytaj niniejszy artykuł, aby poznać odpowiedzi na powyższe pytania.

Przeczytaj również: Odroczony podatek dochodowy

Kto może prowadzić działalność nierejestrowaną?

Zgodnie z ustawą Prawo Przedsiębiorców działalność nierejestrowana jest to działalność, która może być wykonywana przez osobę fizyczną.

Aby prowadzić działalność nierejestrowaną muszą być spełnione dwa warunki:

  • uzyskany przychód nie może przekroczyć w okresie miesiąca 50% minimalnej kwoty wynagrodzenia,
  • w ostatnich 60 miesiącach, osoba podejmująca się działalności nierejestrowanej nie prowadziła działalności gospodarczej.

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Instagram Banner

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Czytaj  Procent składany a lokaty oszczędnościowe i kredyty

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  IBAN — czym jest, kiedy z niego korzystać?
Działalność nierejestrowana
Limity przychodów dla działalności nierejestrowanej 2022

Limit przychodów a nie dochodów!

Limit działalności nierejestrowanej co roku ulega zmianie. Co roku jest jego aktualizacja. Dokładny zapis z ustawy Prawo przedsiębiorców brzmi:

Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2018 r. poz. 2177 oraz z 2019 r. poz. 1564), i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.

Limit działalności nierejestrowanej to limit przychodu należnego. Jednakże co to w praktyce oznacza? Mówiąc o przychodzie należnym mam na myśli kwoty Tobie należne, nawet z jeśli z jakiś powodów w rzeczywistości ich nie otrzymałeś! Ponadto chodzi o przychód – więc nie możesz pomniejszyć tej kwoty o swoje koszty. Właściwe określenie momentu powstania przychodu należnego jest bardzo ważne. Reguła wynikającą z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) brzmi:

Czytaj  Kontrola ZUS w Twojej firmie

Za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h–1j i 1n–1p, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1) wystawienia faktury albo

2) uregulowania należności.

Działalność nierejestrowana – przychód następuje w dniu wydania rzeczy bądź wykonania usługi, chyba że przed tym dniem zostanie wystawiona faktura dokumentująca sprzedaż lub zostanie uregulowana należność. W rezultacie przychód powinien zostać uznany w dacie (w dniu) tego zdarzenia, które wystąpi najwcześniej.

Działalność nierejestrowana – możesz ją prowadzić do momentu, gdy Twój miesięczny przychód z owej działalności nie przekroczy 50% minimalnego wynagrodzenia (w 2022 roku jest to 1505 zł). 

Warte uwagi: Jak rozliczyć działalność nierejestrowaną?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Czym zajmuje się doradca finansowy?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *