Wraz z wzrostem płacy minimalnej, wzrosła również kwota przychodów generowanych przez działalność nierejestrowaną. Ile w obecnym roku wynosi limit? Od czego zależy limit nierejestrowanej działalności gospodarczej? Z jakimi konsekwencjami wiąże się przekroczenie limitu? Przeczytaj niniejszy artykuł, aby poznać odpowiedzi na powyższe pytania.
Przeczytaj również: Odroczony podatek dochodowy
Kto może prowadzić działalność nierejestrowaną?
Zgodnie z ustawą Prawo Przedsiębiorców działalność nierejestrowana jest to działalność, która może być wykonywana przez osobę fizyczną.
Aby prowadzić działalność nierejestrowaną muszą być spełnione dwa warunki:
- uzyskany przychód nie może przekroczyć w okresie miesiąca 50% minimalnej kwoty wynagrodzenia,
- w ostatnich 60 miesiącach, osoba podejmująca się działalności nierejestrowanej nie prowadziła działalności gospodarczej.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670

Limit przychodów a nie dochodów!
Limit działalności nierejestrowanej co roku ulega zmianie. Co roku jest jego aktualizacja. Dokładny zapis z ustawy Prawo przedsiębiorców brzmi:
Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2018 r. poz. 2177 oraz z 2019 r. poz. 1564), i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.
Limit działalności nierejestrowanej to limit przychodu należnego. Jednakże co to w praktyce oznacza? Mówiąc o przychodzie należnym mam na myśli kwoty Tobie należne, nawet z jeśli z jakiś powodów w rzeczywistości ich nie otrzymałeś! Ponadto chodzi o przychód – więc nie możesz pomniejszyć tej kwoty o swoje koszty. Właściwe określenie momentu powstania przychodu należnego jest bardzo ważne. Reguła wynikającą z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) brzmi:
Za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h–1j i 1n–1p, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1) wystawienia faktury albo
2) uregulowania należności.
Działalność nierejestrowana – przychód następuje w dniu wydania rzeczy bądź wykonania usługi, chyba że przed tym dniem zostanie wystawiona faktura dokumentująca sprzedaż lub zostanie uregulowana należność. W rezultacie przychód powinien zostać uznany w dacie (w dniu) tego zdarzenia, które wystąpi najwcześniej.
Działalność nierejestrowana – możesz ją prowadzić do momentu, gdy Twój miesięczny przychód z owej działalności nie przekroczy 50% minimalnego wynagrodzenia (w 2022 roku jest to 1505 zł).
Warte uwagi: Jak rozliczyć działalność nierejestrowaną?
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork