Książeczka sanepidowska a dokładniej książeczka zdrowia na potrzeby sanitarno-epidemiologiczne jest konieczna, aby pracować w gastronomii. Choć nie jest to jedyna branża gdzie jest ona potrzebna. Jest to wymagane podczas wykonywania każdej pracy, w której pracownik ma kontakt z dużą liczbą ludzi, żywnością, wodą oraz lekami doustnymi. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Książeczka sanepidowska — najważniejsze informacje.

Przeczytaj o: Jak otrzymać zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca?

Książeczka sanepidowska najważniejsze informacje Jak założyć działalność

Na podstawie zapisów ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób z 2008 roku, książeczka sanepidowska już nie obowiązuje. Nie oznacza to, że nie ma innego dokumentu potrzebnego do wykonywania danej pracy. Obecnie obowiązuje orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych. W wymienionej ustawie nie znajdują się regulacje jak ma wyglądać takie zaświadczenie. W przeważającej liczbie przychodni oraz u lekarzy badanie wygląda tak samo.

Kto musi wyrobić książeczkę sanepidowską?

Wyrobienie książeczki sanepidowskiej jest konieczne, jeśli podczas wykonywania obowiązków w pracy ma się kontakt z żywnością, wodą, która przeznaczona jest do spożycia przez ludzi oraz związanej z lekami doustnymi. Oprócz tego muszą to zrobić osoby, które myją naczynia i pojemniki przeznaczone na żywność, wodę i leki. Poza tym badanie musi zrobić pracownik, jeśli ma kontakt z dużą ilością ludzi albo dziećmi do 6. roku życia. Wprowadzenie książeczki wynika z faktu, iż można przenieść zakażenie bądź chorobę zakaźną na inną osobę. A badanie ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa innym osobom.

Co jest badane podczas wyrabiania książeczki sanepidowskiej?

W takim badaniu sprawdza się czy pracownik nie jest zakażony pałeczkami Salmonella i Shigella, pałeczkami duru brzusznego, durów rzekomych A, B, C. Poza tym czy nie jest nosicielem prątków gruźlicy, a także innych elementów chorobotwórczych, które uniemożliwiają wykonywanie określonej pracy.

Czytaj  Aport przedsiębiorstwa – czyli co?
Książeczka sanepidowska najważniejsze informacje Jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jakie jest minimalne wynagrodzenie w 2022 roku?

Jak wyrobić taką książeczką? — Książeczka sanepidowska — najważniejsze informacje

Wyrobienie książeczki sanepidowskiej wiąże się z koniecznością udania się do sanepidu. Tam przez następujące po sobie 3 dni zostawia się materiał do badań. Następnie po otrzymaniu wyników trzeba wybrać się do lekarza medycyny pracy. Na podstawie wyniku badań laboratoryjnych oraz po przeprowadzonym badaniu sporządza i wydaje dokument o braku przeciwskazań do wykonywania pracy. Jeśli badanie okazało się być niedobre, wystawia czasowe lub trwałe przeciwskazania do wykonywania pracy.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Działalność nierejestrowana - limity 2022

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jakie jest minimalne wynagrodzenie w 2022 roku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *