Przedsiębiorca opodatkowany podatkiem za zasadach ogólnych (lub inaczej według skali) płaci zaliczkę na podatek dochodowy. A sięgając do badań statystycznych, w ten sposób opodatkowanych jest największa liczba przedsiębiorców. Istnieją różne rodzaje zaliczki na podatek dochodowy. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Zaliczka na podatek dochodowy.

Przeczytaj o: Kiedy trzeba skorygować zaliczkę na podatek dochodowy?

Zaliczka na podatek dochodowy Jak założyć działalność

Zaliczka na podatek dochodowy

Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga, aby opłacić zaliczkę na podatek dochodowy. Aby to zrobić należy wyliczyć i wysłać odpowiednią kwotę do właściwego urzędu skarbowego. Niestety nie ma żadnej możliwości, aby zostać zwolnionym z tego obowiązku.

Zaliczkę należy opłacać miesięcznie lub kwartalnie. Zależy to od formy czasowego rozliczenia się jaką się wybrało. Istnieje ustalony termin, kiedy należy to zrobić. Jest to 20 dzień każdego miesiąca. Podczas wyboru miesięcznego opłacania zaliczek, otrzymuje się także możliwość uproszczonego opłacania podatku dochodowego. Jednakże ta metoda posiada swoje wymogi, które trzeba spełnić. Opłacanie zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej charakteryzuje się następującymi rzeczami: wysokość kwoty wyznacza się w zależności od dochodu osiągniętego w poprzednich latach. Dodatkowo ta kwota jest stała. To przedsiębiorca wybiera sam jaką metodę rozliczania podatku dochodowego chce zastosować do swojej działalności. Wybór metody robiony jest na cały rok, więc nie można jej zmienić po kilku miesiącach. A po upłynięciu kalendarzowego roku.

Zaliczka na podatek dochodowy Jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Polski Ład 2.0 – zmiany podatkowe

Obliczanie zaliczki na podatek dochodowy

Zaliczkę na podatek dochodowy trzeba prawidłowo obliczyć. Ważnym elementem tutaj jest kwota wolna od podatku. Na chwilę obecną wynosi ona 30 000 zł. W rozliczeniach zarówno miesięcznych jak i kwartalnych, przekroczenie tej kwoty jest brane pod uwagę.  Podczas rozliczania zaliczki na podatek dochodowy używane są takie czynniki jak: poniesione koszty, wysokość przychodu, wysokość dochodu. Należy także pamiętać, że po wyliczeniu kwoty zaliczki na podatek dochodowy, kwota musi być zaokrąglona do pełnych złotówek. Jeśli wartość kończy się kwotą od 0 do 49 groszy zaokrągla się w dół do pełnych złotych. Z kolei kończące się kwotą 50 gr do 99 gr zaokrągla się w górę do pełnych złotych.

Czytaj  Podatek od nieruchomości - kto, jak i ile zapłaci?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  PCC — kto i od czego opłaca podatek od czynności cywilnoprawnych?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Podatek VAT - kiedy nie można go odliczyć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *