Polski Ład 2.0

Bardzo wiele branż ze względu na swoją specyfikację pozwala na prowadzenie działalności gospodarczej we własnym mieszkaniu. Ma to swoje zalety. Najważniejszą i najbardziej oczywistą jest fakt, że przedsiębiorca nie będzie każdego miesiąca wydawał pieniędzy na wynajem biura. Kolejnymi są możliwość zaliczenia części kosztów związanych z czynszem oraz wydatkami na opłacenie mediów do kosztów uzyskania przychodów. Jednakże, aby do tego doszło trzeba spełnić jeden warunek. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Prowadzenie działalności gospodarczej w mieszkaniu.

Przeczytaj o: Jakie podatki musi płacić przedsiębiorca?

Prowadzenie działalności gospodarczej w mieszkaniu Jak założyć działalność

Co trzeba spełnić, aby zaliczyć wydatki na mieszkanie do kosztów?

Wracając do niedokończonego wstępu, aby zaliczyć część wydatków poniesionych na czynsz oraz media, zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, należy obliczyć jaki udział metrażowy w mieszkaniu przeznacza się na prowadzenie działalności. 

Przykład: Joanna Kowalska planuje prowadzić działalność we własnym mieszkaniu, którego powierzchnia wynosi 80 m2. Czynsz za mieszkanie wynosi 1000 zł. Na działalność zostanie przekazane pomieszczenie o 20 m2. Oznacza to, że 25% mieszkania zostanie użytych na prowadzenie działalności. 

A zatem Pani Joanna może zaliczyć 25% kosztów przeznaczonych na opłacenie czynszu, czyli 250 zł do kosztów uzyskania przychodów.

Prowadzenie działalności gospodarczej w mieszkaniu Jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Księga przychodów i rozchodów (KPiR)

Rozliczenie opłat za mieszkanie a prowadzenie działalności 

Oprócz wydatków na czynsz, można zaliczyć także część kosztów przeznaczonych na: media (woda, ścieki), energię elektryczną oraz internet i telefon. W takim wypadku również należy zastosować obliczenie procentowe, które wykaże jaki udział wydatków można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Jednakże w przypadku mediów obliczona część może stanowić ewentualne wątpliwości u fiskusa. Związane jest to z faktem, że tak naprawdę trudno określić czy wspomniana w przykładzie w akapicie powyżej, czyli Pani Joanna Kowalska 25% prądu jaki zużywa ma związek z prowadzoną działalnością. Choć z prądu korzysta podłączony laptop, drukarka lub inny sprzęt trudno ustalić czy jest to rzeczywiście te 25%. Z tego powodu, można zainstalować dodatkowe liczniki. Na ich podstawie fiskus nie będzie miał żadnych wątpliwości. W przypadku telefonu, należy wspomnieć, że sam koszt abonamentu nie podlega odliczeniu (jeśli jest to abonament wzięty na osobę prywatną, a nie na firmę). Można to zrobić jedynie z kosztem rozmów, które będą prowadzone w celach zawodowych. Ustalenie ich kosztu odbędzie się na podstawie bilingu.

Czytaj  PKWiU — czym jest, jak wygląda struktura?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Formy prawne działalności gospodarczej

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Praca zdalna - co zakłada projekt ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *