Konstytucję Biznesu wprowadzono po to, by uprościć oraz zreformować przepisy dotyczące prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Najważniejszą ustawą wchodzącą w skład Konstytucji Biznesu jest Prawo przedsiębiorców. Obowiązuje ona od 30 kwietnia 2018 roku. Czym jest Konstytucja dla Biznesu? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.
Przeczytaj o: Sankcje za błędy w rozliczaniu podatku VAT

Czego dotyczy Konstytucja Biznesu?
Konstytucja Biznesu opiera się o bardzo dużą ilośc spraw, z którymi spotyka się każdy przedsiębiorca. Tym samym są to obszary mające związek z:
- założeniem firmy,
- zawieszeniem działalności,
- obowiązkami jakie wynikają z prowadzenia firmy,
- zasadami tworzenia prawa gospodarczego,
- kontaktami przedsiębiorcy z urzędami oraz załatwianiem spraw.
Jakie korzyści dla przedsiębiorców ma Konstytucja Biznesu?
Ma ona wiele korzyści dla przedsiębiorców, obejmują one każdy obszar, którego dotyczy. Zostanie tutaj wymieniona tylko ich część, a nie wszystkie.
Przy zakładaniu firmy
Polega ona na wprowadzeniu działalności nierejestrowanej oraz ulgi na start, czyli przez pierwsze 6 miesięcy opłaca się niższe składki ZUS.
Przy zawieszeniu działalności
To możliwość zawieszenia działalności, jeśli zatrudnionym pracownikiem jest osoba będąca na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.
Przy relacji przedsiębiorcy z urzędnikiem
Wprowadzono tutaj wiele dobrze działających zmian. Jedną z nich jest uruchomienie zasady „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”. Kolejną jest domniemanie uczciwości przedsiębiorcy, czyli przedsiębiorca nie musi udowadniać swojej uczciwości, a wszelkie wątpliwości będą rozstrzygane na korzyść przedsiębiorcy. Inną jest przyjazna interpretacja przepisów, a także zasada proporcjonalności, co objawia się także tym, że urząd nie ma prawa zadać od przedsiębiorcy dokumentów, które już posiada. Dodatkowym atutem jest Powołanie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców co przełoży się na możliwość wnioskowania do ministrów o wydanie objaśnień skomplikowanych przepisów.
W kontakcie z urzędnikami
Uruchomiono portal internetowy dla przedsiębiorców oraz także bardzo dobrą rzecz, jaką jest możliwość załatwienia niektórych spraw urzędowych przez telefon, e-mail lub też przy pomocy innych środków komunikacji.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Jakie ustawy odpowiadają na zagadnienia Konstytucji Biznesu?
W ramach Konstytucji Biznesu powstało 5 ustaw, których zadaniem jest dokonanie reformacji prawa gospodarczego. Tymi ustawami są:
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork