Cudzoziemiec zmienia pracę

Na początku należy podkreślić, że legalność pracy wiąże się z legalnością pobytu w Polsce. Pracodawca ma obowiązek sprawdzić legalność pobytu obcokrajowca zanim nawiąże z nim stosunek pracy. W tym artykule dowiesz się jak zatrudnić cudzoziemca, który już wcześniej pracował w polskiej firmie w trakcie pobytu. Co trzeba zrobić jeśli cudzoziemiec zmienia pracę Co bardzo ważne na podstawie dokumentów legalizujących pracę obcokrajowca nowy pracodawca nie może nawiązać stosunku pracy z cudzoziemcem. Warto przeanalizować trzy dokumenty.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Co to jest działalność nierejestrowana i kto może ją prowadzić?

Warto przeanalizować trzy dokumenty.

Jeżeli pracownik pracował w innej firmie na podstawie zezwolenia na pracę to nowy pracodawca musi złożyć wniosek o nowe zezwolenie. Natomiast jeżeli obcokrajowiec pracował na podstawie oświadczenie o powierzeniu pracy i oświadczenie to jest nadal ważne, należy je anulować. Potem składamy do powiatowego urzędu pracy wniosek o nowe oświadczenie. Pamiętaj, że legalizacja pracy na podstawie oświadczenia jest możliwa tylko dla kilku krajów. Te kraje to Rosja, Białoruś, Ukraina i Armenia, Mołdawia oraz Gruzja.

Cudzoziemiec zmienia pracę – co z kartą pobytu?

Jeżeli obcokrajowiec pracował już w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, czyli innymi słowy kartę pobytu. – Musi poinformować właściwego wojewodę o utracie pracy. Musi to uczynić w ciągu 15 dni. Z reguły karta pobytu podlega wtedy cofnięciu. Sposobem, by tego uniknąć jest w ciągu 30 dni cudzoziemiec znajdzie nową pracę. Co ważne okres pozostawania bez pracy wystąpił jedynie raz w ciągu trwania ważności karty pobytu.

Karta pobytu – jak dobrze wypełnić wniosek?

Często wiele osób składających wniosek o kartę pobytu skarży się, że ich sprawa pozostaje bez odpowiedzi. Przyczyną problemu mogą być nieprawidłowo wypełniony wniosek lub brak części dokumentów.Przede wszystkim zawsze warto najpierw zajrzeć na stronę urzędu, do którego będziemy składać wniosek. Tam znajdziemy informację jak taki wniosek wygląda oraz jakie dokumenty złożyć. Znajdziemy też informację np o formacie fotografii, które należy dołączyć do wniosku. Do wniosku dołączamy 4 fotografie.

Czytaj  Kara umowna - co warto wiedzieć?

Pamiętaj, że wszystkie rubryki we wniosku muszą zostać wypełnione. Lepiej więc wpisać wyrażenie ,,nie dotyczy” niż pozostawić puste miejsce. Pamiętaj nie kopiuj swoich podpisów, każdą kopię wniosku podpisz oddzielnie. Analogicznie nie możesz skopiować wzoru swojego podpisu. Musimy też wyraźnie zaznaczyć do kogo kierujemy swój wniosek np. wojewody łódzkiego

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Kara umowna - co warto wiedzieć?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jak zawrzeć umowę pisemną?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *