Prowadzenie działalności gospodarczej bardzo często wiąże się z ponoszeniem kosztów (na osiągnięcie przychodu, zachowanie lub zabezpieczenia źródła przychodów), które podlegają odliczeniu i obniżają podstawę opodatkowania. Jednakże nie zawsze jest to możliwe. Wszystko zależy od wybranej formy opodatkowania działalności. Kto nie może odliczać kosztów prowadzenia działalności? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Czy można założyć działalność gospodarczą po raz drugi?

Kto nie może odliczać kosztów prowadzenia działalności jak założyć działalność

Kto nie może odliczać kosztów prowadzenia działalności?

Zakładając firmę niejednokrotnie stoi się przed wyborem dotyczącym nawet podstawowych kwestii. Jedną z nich jest jest wybór opodatkowania. Obecnie możliwe są do wyboru trzy formy opodatkowania: według skali (na zasadach ogólnych), podatek liniowy oraz ryczałt ewidencjonowany. Każdy z wymienionych rodzajów charakteryzuje się innymi rzeczami. Jedną z różnic jest możliwość wrzucania wydatków w firmie do kosztów. I niestety nie jest to możliwe dla każdego rodzaju opodatkowania. A konkretnie nie jest to możliwe, jeśli wybrało się ryczałt ewidencjonowany. Przedsiębiorca opodatkowany ryczałtem nie może zaliczyć m. in. wydatków związanych z lokalem, opłaty za abonament telefoniczny, internet, na reklamę itd. do kosztów. Uniemożliwienie odliczania kosztów związane jest z bardzo niskimi stawkami ryczałtu. Wynoszą one: 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12%, 12,5%, 14%, 15%, 17%. Oprócz tego, ryczałt ewidencjonowany posiada inna cechę różniącą od innych sposobów opodatkowania. Osoby opodatkowane ryczałtem nie mogą rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Dodatkowo nie można skorzystać z wielu ulg, np. ulga na dziecko.

Kto nie może odliczać kosztów prowadzenia działalności jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Warunki zwrotu VAT - najważniejsze informacje

Ryczałt ewidencjonowany

Mimo wymienionych wad w tym artykule jakie ma w sobie ryczałt ewidencjonowany nie należy od razu wykreślać tej formy opodatkowania jako wybrania jej do prowadzenia własnej firmy. Ma ona wiele zalet, które rekompensują wady. Jest to dobry pomysł, jeśli przedsiębiorca będzie ponosił niskie koszty uzyskania przychodu (czyli małe wydatki firmowy). Najczęściej jest to spotykane wśród osób, które generują dochód na własnej pracy oraz wiedzy, czyli nauczyciele, doradcy, psychologowie. Jest to także dobre dla osób, które nie chcą prowadzić pełnej księgi podatkowej, a uproszczoną księgowość.

Czytaj  Warunki zwrotu VAT - najważniejsze informacje

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Czy można skorygować pustą fakturę?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Podatek VAT - kiedy nie można go odliczyć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *