Dosyć często przytrafiają się sytuacje, gdy otworzenie i późniejsze funkcjonowanie działalności nie wychodzi. Może wynikać to z wielu powodów. Oznacza to, że chęć zostania przedsiębiorcom nie udaje się. W takich okolicznościach część osób zastanawia się nad tym, czy można założyć działalność gospodarczą po raz drugi? A zatem czy jest to możliwe? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Czy można połączyć pracę na etacie z działalnością nierejestrowaną?

Czy można założyć działalność gospodarczą po raz drugi jak założyć działalność

Czy można założyć działalność gospodarczą po raz drugi?

Na pytanie umieszczone nad tym akapitem można odpowiedzieć od razu. Odpowiedź brzmi: tak, można otworzyć działalność po raz drugi. Nie ma tutaj znaczenia okres jaki upłynął od zamknięcia pierwszej działalności gospodarczej. Można to zrobić już po miesiącu od zamknięcia pierwszej firmy.

Jak wygląda założenie działalności po raz drugi?

Sposób zakładania firmy po raz drugi zależy od tego w jaki sposób wcześniejsza przestała funkcjonować. Jeśli pierwszą działalność zlikwidował właściciel lub zawiesił ją na okres czasu przekraczający 2 lata, to nową firmę trzeba zarejestrować od samego początku. Oznacza to, że ponownie trzeba wypełnić formularz CEIDG-1. Następnie można go złożyć elektronicznie lub w formie papierowej w urzędzie.

Co z nazwą firmy, numerem NIP oraz REGON?

Jeśli osoba chce założyć firmę o takiej samej nazwie jak poprzednia, jest to możliwe. Ale tylko jedynie, jeśli nazwy nie użyła inna osoba. W przypadku, gdy nazwa jest już zarezerwowana przez innego przedsiębiorcę, należy wymyśleć nową. Zupełnie inaczej wygląda sprawa dotycząca numeru NIP oraz REGON. Przedsiębiorca, który we wcześniejszej firmie otrzymał te numery lub któryś z nich, nie musi wnioskować o przyznanie nowych, ponieważ zostaną mu przyznane te same. Każdy z numerów jest unikalny i przypisany do osoby na stałe.

Czytaj  Co to jest promesa leasingowa i jak ją dostać?
Czy można założyć działalność gospodarczą po raz drugi jak założyć działalność

Czy po raz kolejny można skorzystać z preferencyjnej stawki ZUS?

Tak, można skorzystać z preferencyjnej stawki ZUS po raz drugi. Jednakże jest wymóg, który trzeba spełnić. A zatem jest ona przeznaczona dla osoby, która w przeciągu ostatnich 60 miesięcy (licząc od końca pierwszej działalności) nie prowadziła działalności pozarolniczej. Przerwa w nieprowadzeniu działalności do czasu otworzenia nowej musi wynieść 5 lat. tak, jest to możliwe. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Co to jest promesa leasingowa i jak ją dostać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *