Biznes sezonowy a formalności

Jeśli planujesz sprzedaż produktów spożywczych na plaży, pamiątek czy kosmetyków do opalania – ten artykuł jest dla Ciebie. Sezonowy biznes cieszy się popularnością, zwłaszcza w okresie wakacji i ferii zimowych w miejscowościach wypoczynkowych. W krótkim czasie, jeśli dopisze Ci szczęście i pogoda, możesz sporo. Czy wobec tego warto zakładać działalność gospodarczą, czy też można sprzedawać legalnie bez rejestrowania firmy? Te oraz szereg innych informacji pozyskasz z niniejszego artykułu.

Warte uwagi: Osoba fizyczna a osoba prawna

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Zawieszenie działalności gospodarczej

Biznes sezonowy a rejestracja działalności gospodarczej

Nie mamy dobrych wiadomości! Nawet, jeśli planujesz sprzedawać określone artykuły jedynie przez klika tygodni, musisz zarejestrować działalność gospodarczą. Jeśli tego nie zrobisz, możesz spotkać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Z tego powodu powinieneś złożyć odpowiedni wniosek do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. We wniosku należy zawrzeć nazwę firmy, siedzibę, formy księgowania, dane księgowej lub biura rachunkowego, jeśli z takim współpracujemy oraz kody PKD określające, czym się zajmujesz. Wniosek możesz złożyć online. Na szczęście nie zajmuje to wiele czasu, jeśli masz przygotowane wszelkie potrzebne dane. Ponadto tej formalności możesz dopełnić również stacjonarnie w urzędzie.

 W drugiej kolejności musisz zgłosić się z ubezpieczeniem do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Przez pierwsze dwa lata dla nowych firm ZUS (składka emerytalna i chorobowa) jest preferencyjny i wynosi około 400 zł. Działalność możemy podjąć już tego samego dnia, w którym złożyłeś wniosek do CEIDG.

Bardzo istotne również abyś dopilnował swoich obowiązków podatkowych. Nie możesz zapomnieć o rozważeniu zgłoszenia podatku VAT. Niektóre podmioty są z niego zwolnione przedmiotowo lub podmiotowo, powinieneś to dokładnie sprawdzić i jeżeli istnieje taka konieczność, zgłosić się do urzędu skarbowego, jako podatnik.

Czytaj  Kiedy przedsiębiorca wypełnia formularz ZUS ZUA?

Ponadto pamiętaj o tym, że w zależności od rodzaju działalności, musisz uzyskać odpowiednie koncesje i pozwolenia. W przypadku prowadzenia sklepiku z pamiątkami, np. na nadmorskiej promenadzie, musisz zgłosić się do urzędu miasta z prośbą o pozwolenie. Dodatkowo, najprawdopodobniej będziesz musiał podpisać umowę najmu powierzchni miejskiej. Jeżeli chcesz prowadzić sprzedaż alkoholu, musisz uzyskać koncesję. Ponadto w przypadku sprzedaży żywności, potrzebne będzie pozwolenie od sanepidu.

Biznes sezonowy a formalności

Zawieszenie sezonowej działalności

Jak już wspomnieliśmy powyżej, biznes sezonowy zazwyczaj ogranicza się do kilku miesięcy w roku. Jednakże z końcem sezonu, nie musisz całkowicie zamykać prowadzonej działalności. Możesz zdecydować się na jej zawieszenie. Taka przerwa może trwać od 30 dni do nawet 24 miesięcy. Ponadto wiąże się to z szeregiem korzyści. Jeśli zdecydujesz się na zawieszenie działalności, nie musisz w trakcie jego trwania:

  • płacić składek społecznych i zdrowotnych,
  • składać deklaracji VAT,
  • opłacać zaliczek na podatek dochodowy.

Pamiętaj, że na zawieszenie firmy możesz zdecydować się jedynie, jeśli nie zatrudniasz pracowników na umowę o pracę. Powrót do sezonowej działalności gospodarczej po okresie zawieszenia wymaga powtórnego złożenia formularza CEIDG-1. Zgłoszenia dokonaj najpóźniej w dniu ponownego rozpoczęcia prowadzenia firmy.

O zawieszeniu działalności gospodarczej więcej pisaliśmy tutaj: Zawieszenie działalności gospodarczej

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Kiedy przedsiębiorca wypełnia formularz ZUS ZUA?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Kiedy przedsiębiorca wypełnia formularz ZUS ZUA?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *