Od zeszłego roku, a konkretniej od 1 lipca weszły z życie przepisy, które wprowadziły nowy rodzaj spółki handlowej, czyli prostą spółkę akcyjną. Jest to bardzo dobry rodzaj spółki, ponieważ istnieje w niej wiele ułatwień w porównaniu do innych. Skierowana jest głownie dla młodych osób, które chcą otworzyć firmę, szczególnie pod kątem innowacyjnych starupów. Czy w takim wypadku można utworzyć jednoosobową spółkę akcyjną? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Prosta spółka akcyjna — finansowanie oraz podatki

Czy można utworzyć jednoosobową spółkę akcyjną jak założyć działalność

Czym jest prosta spółka akcyjna?

Założenie prostej spółki akcyjnej jest bardzo proste (tak samo jak jej zlikwidowanie). Można założyć ją na dwa sposoby, czyli poprzez portal S24 (trzeba mieć tutaj podpis kwalifikowany lub profil zaufany) bądź tradycyjnie, czyli u notariusza. Sporządzi on umowę, uwzględniając potrzeby lub sugestie. Wybierając pierwszy sposób koszty założenia spółki będą niższe. Nie trzeba będzie zapłacić notariuszowi za przygotowanie umowy oraz opłata za rejestrację spółki będzie dużo niższa.

Czy można utworzyć jednoosobową spółkę akcyjną jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Co to jest outsourcing i jak wykorzystać go w firmie?

Czy można utworzyć jednoosobową spółkę akcyjną?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, można. Prostą spółkę akcyjną może założyć tylko jedna osoba, nie musi mieć ona wspólników. Co daje bardzo duże możliwości w samodzielnym działaniu. Jednakże takiej spółki nie może założyć osoba posiadająca jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Z kolei, jeśli wspólnik (przy założeniu, że spółka nie jest jednoosobowa, a wielo) może prowadzić np. działalność gospodarczą.

Akcjonariusz będzie mógł świadczyć jedynie określone w umowie spółki świadczenia. Jeśli chodzi o zobowiązania spółki, to nie będzie za nie odpowiadał. Akcje dostanie się w zamian za wkład finansowy bądź niepieniężny, czyli wkład mający wartość majątkową. Dotyczy to też świadczenia pracy oraz innych usług. Z kolei akcje nie mają wartości nominalnej i tym samym nie stanowią części kapitału akcyjnego. Są także niepodzielne. W takiej spółce tworzy się kapitał akcyjny, który przedstawia się w polskich złotych. Musi on wynieść co najmniej 1 zł. W umowie spółki nie określa się wysokości kapitału akcyjnego.

Czytaj  Kredyt obrotowy dla Twojej firmy

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Zarobki w Polsce

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Zarobki w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *