KPiR to skrót od Księgi Przychodów i Rozchodów. Jest to forma uproszczona księgowości, w którym przeprowadza się ewidencję przychodów i rozchodów. Jest to bardzo ważna rzecz, która pozwala na prawidłowe rozliczenie się przed urzędem skarbowym. A z kolei to wpływa na określenie wysokości należnego podatku dochodowego. Kto musi prowadzić KPiR? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: KPiR — kto ma obowiązek prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów.
Przeczytaj o: Konsekwencje niezaksięgowania faktury
KPiR — kto ma obowiązek prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów?
Tę kwestię reguluje ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wskazane są tam podmioty, których obowiązkiem jest prowadzenie KPiR. (W tym akapicie zostanie wymieniona ich część, a w następnym pozostałe), czyli:
- osoby fizyczne,
- spółki cywilne osób fizycznych,
- spółki partnerskie osób fizycznych,
- oraz spółki jawne osób fizycznych.
Dotyczy to nie zawsze podmiotów wymienionych powyżej. Dodatkowo trzeb spełnić wymóg. A zatem przychody w danym roku podatkowym nie przekroczyły 2 mln euro (w przeliczeniu na polskie złotówki według kursu NBP). Przy przekroczeniu tej kwoty, następuje uzyskanie obowiązku, który polega na tym, że trzeba zacząć prowadzić pełne księgi rachunkowe, od 1 stycznia następnego roku podatkowego. Oczywiście można ponownie wrócić do KPiR. Następuje to w sytuacji, gdy przychody nie przekroczą limitu 2 mln euro. Zmiana następuje również od 1 stycznia następnego roku podatkowego.
Kto jeszcze musi prowadzić KPiR?
Tym obowiązkiem objęto także:
- osoby prowadzące działalność gospodarczą w ramach agencji i umów zlecenia,
- osoby zajmujące się produkcją rolną (jeśli zgłosiły chęć prowadzenia KPiR),
- armatorów wskazanych w ustawie o podatku tonażowym.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Czy można być zwolnionym z prowadzenia KPiR?
Odpowiedź na pytanie brzmi: tak. Można być zwolnionym z oprowadzenia KPiR. Dotyczy to przedmiotów, którzy mają szczególne okoliczności do tego uprawnienia. A zatem będzie to: zły stan zdrowia, wiek podatnika lub rodzaj oraz rozmiar prowadzonej działalności gospodarczej. W takiej sytuacji podatnik musi złożyć wniosek do naczelnika urzędu skarbowego wskazując portale okoliczności.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork