Klauzula GAAR ma na celu uniknięcie sytuacji, gdy podatnik dokonuje nieprawdziwych rzeczy, aby coś zyskać. Dotyczy to okoliczności, gdy osoba dokonała jedynie transakcji po to, aby uniknąć konieczności zapłacenia podatku. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się dokładniej co to jest klauzula GAAR.
Przeczytaj o: Przedawnienie przestępstwa skarbowego
Co to jest klauzula GAAR?
Najprościej mówiąc, klauzula GAAR jest to klauzula obejścia podatkowego bądź klauzula o uniknięciu opodatkowania. Dotyczy to sytuacji, gdy podatnik dokonał transakcji z tego względu, aby jedynie uniknąć zapłacenia podatku. Oznacza to, że organ podatkowy będzie chciał doprowadzić do zapłaty podatku wraz z wliczonymi odsetkami.
Ordynacja podatkowa jasno określa co jest uniknięciem opodatkowania. A zatem “czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli osiągnięcie tej korzyści, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej lub jej przepisu, było głównym lub jednym z głównych celów jej dokonania, a sposób działania był sztuczny (unikanie opodatkowania).” Jeśli odpowiednie organy stwierdzą, że podatnik zastosował mechanizm unikania opodatkowania, muszą określić skutki podatkowe kwestionowanej czynności. Odbywa się to na podstawie stanu rzeczy, do którego mogłoby dojść, gdyby dokonano czynności odpowiedniej.
Na czym polega odpowiednia czynność?
Za taką uznaje się czynność, którą mógłby wykonać dany podmiot, jeśli kierowałby się normalnym postępowaniem, a nie osiągnięciem korzyści podatkowej, która jest sprzeczna z m. in. ustawą podatkową. Odpowiednia czynność wynika z natury danego przedmiotu oraz dalszego postępowania z nim.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Kiedy czynność jest sztuczna?
Przede wszystkim podatnik ma na celu osiągnięcie korzyści podatkowej, która jest sprzeczna z przedmiotem lub przepisami zawartymi w ustawach. Istnieje kilka sposobów postępowania, które można uznać za sztuczne działanie. A zatem będzie to:
- nieuzasadnione dzielenie operacji na kilka mniejszych,
- zysk przed opodatkowaniem, który jest niewielki w porównaniu do korzyści podatkowej,
- angażowanie podmiotów pośredniczących pomimo braku uzasadnienia ekonomicznego bądź gospodarczego,
- elementy prowadzące do uzyskania stanu identycznego bądź bardzo zbliżonego do stanu, który istniał przed dokonaniem czynności
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork