Kupując nieruchomość lub wymieniając auto na lepsze, bardzo często zapomina się o podatku od wzbogacenia się. Jego wysokość zależy od wartości nabywanej rzeczy, co może przełożyć się na dużą kwotę podatku do opłacenia. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Podatek od wzbogacenia — czym jest i kiedy należy go opłacić.

Przeczytaj o: Podatek VAT a sprzedaż towaru po promocyjnej cenie

Podatek od wzbogacenia czym jest i kiedy należy go opłacić jak założyć działalność

Czym jest podatek od wzbogacenia?

Podatek od wzbogacenia jest nazwą potoczną. Formalnie jest to podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Dotyczy on sytuacji, kiedy majątek osoby uległ powiększeniu poprzez nabycie. Jednakże nie tylko wtedy. Podatek PCC trzeba obowiązkowo opłacić za wykonanie czynności cywilnoprawnej m. in. jak:

  • umowa sprzedaży oraz zamiana rzeczy i praw majątkowych,
  • umowa pożyczki pieniędzy,
  • ustanowienie hipoteki,
  • umowa spółki,
  • ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, a także odpłatnej służebności.

Kiedy należy go opłacić?

Podatek od wzbogacenia, a w zasadzie podatek od czynności cywilnoprawnych należy opłacić, jeśli np. dokonano zakupu i nie opłacono podatku VAT. Dotyczy to zakupu nieruchomosci, ale tylko z rynku wtórnego lub podczas kupienia używanego auta od innej osoby.

Podatek od wzbogacenia czym jest i kiedy należy go opłacić jak założyć działalność

Podatek od wzbogacenia się od zakupu nieruchomosci lub auta

Wysokość PCC w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego wynosi 2% wartości rynkowej. W takiej sytuacji podatek opłaca się u notariusza, który sporządził umowę. Oprócz tego kupujący będzie musiał opłacić taksę notarialną. Jest tutaj jednak wyjątek, jeśli osoba sprzedająca dom prowadzi działalność gospodarczą i jest płatnikiem VAT to nie należy opłacać podatku od wzbogacenia. Jeśli chodzi o zakup auta, to podatek od wzbogacenia wynosi również 2% wartości rynkowej, w tym przypadku samochodu. Należy opłacić go, jeśli kupiło się auto od osoby prywatnej, która nie jest podatnikiem VAT. Dokumentem potwierdzającym transakcję jest umowa sprzedaży pojazdu. Z tego podatku zwolnione są transakcje, w których wartość samochodu nie przekroczyła 1000 zł lub gdy zakup pojazdu dokonała osoba niepełnosprawna na własny użytek.

Czytaj  Spadki i darowizny – opodatkowanie

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Spadki i darowizny – opodatkowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *