Wyjaśniamy pojęcie outplacementu

Wyjaśniamy pojęcie outplacementu Outplacement to program wsparcia dla osób zwolnionych z pracy, który ma na celu pomóc im przejść przez trudny okres utraty zatrudnienia. Ten program możemy stosować w sytuacjach restrukturyzacji firmy lub zmiany strategii organizacji, niekoniecznie związanych z problemami finansowymi.

Outplacement można opisać jako zestaw działań mających zminimalizować negatywne skutki zwolnienia dla pracowników. Program ten pochodzi z języka angielskiego i można go tłumaczyć jako “Aktywizacja Zawodowa Osób Zwolnionych” lub “Wsparcie przy Zmianie Zawodu”. Może obejmować monitorowane zwolnienia oraz łagodzenie skutków zwolnień.

Wyjaśniamy pojęcie outplacementu

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jak rozlicza kilometrówkę przedsiębiorca i pracownik?

Outplacement to praktyka, która pojawiła się w USA już w latach 40. XX wieku, a w Polsce zyskała popularność w latach 90. ubiegłego wieku.

Program outplacement zwykle jest indywidualny, skierowany do pojedynczego pracownika, zwykle menadżera lub kierownika, lub grupowy, obejmujący całą grupę osób zwolnionych. Ponadto możemy go realizować zarówno wewnętrznie przez firmę, jak i zewnętrznie przy udziale specjalistycznych firm świadczących usługi outplacementu.

Pracownik korzystający z outplacementu może oczekiwać wsparcia psychologicznego, pomocy w tworzeniu CV i dokumentów aplikacyjnych, a także w budowaniu swojego profilu w mediach społecznościowych, co może pomóc mu przyciągnąć uwagę rekruterów. Program ten przygotowuje również pracowników do rozmów kwalifikacyjnych i pomaga określić nowe cele zawodowe.

Korzyści z outplacementu dla pracownika obejmują możliwość znalezienia nowego zatrudnienia, rozwijanie umiejętności, które zwiększają konkurencyjność na rynku pracy, oraz wsparcie w procesie psychologicznego dostosowania się do utraty pracy. Dzięki temu zwolnienia nie postrzegamy jako porażki zawodowej, a raczej jako szansa na rozwój.

Czytaj też: Jakie są rodzaje faktur

Wyjaśniamy pojęcie outplacementu

Panaceum na konflikty

Dla pracodawcy outplacement może pomóc w zapobieżeniu konfliktom związanym z zwolnieniami oraz zyskaniu pozytywnej reputacji jako odpowiedzialnej społecznie firmy. Wspierając zwolnionych pracowników, pracodawca unika również ewentualnych problemów prawnych, które mogą wynikać z niezadowolenia zwolnionych pracowników i ewentualnych roszczeń sądowych.

Czytaj  Co to jest czynsz inicjalny w leasingu?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Co to jest czynsz inicjalny w leasingu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *