Czym jest czynsz inicjalny ?

Czym jest czynsz inicjalny ? Zanim zdecydujesz się na wynajęcie maszyny, samochodu lub innej rzeczy, musisz uregulować różne opłaty, w tym czynsz inicjalny, czasem zwany również opłatą początkową lub zerowym czynszem. Czym dokładnie jest ten czynsz inicjalny? Jest to kwota, którą musisz zapłacić tuż po podpisaniu umowy leasingowej. Jego wysokość zależy od rodzaju przedmiotu leasingu i może wynosić od 10% do 45% jego wartości. To ważne, że czynsz inicjalny jest obowiązkowy – bez jego uregulowania nie będzie można zawrzeć umowy leasingowej.

Opłata początkowa jest jednorazową płatnością, która nie podlega zwrotowi. Jeśli decydujesz się na leasing przedmiotów o wysokiej wartości, musisz liczyć się z dużą kwotą czynszu inicjalnego. Wysoka opłata wstępna stanowi dowód twojej zdolności finansowej i gotowości do podjęcia leasingu. Warto więc rozważyć zaoferowanie wyższego czynszu inicjalnego w przypadku odmowy leasingu przez firmę leasingową.

Czym jest czynsz inicjalny ?

Czasami można spotkać się z czynszem inicjalnym wynoszącym nawet 50% wartości środka trwałego, choć górna granica wynosi 45%. Poniżej znajduje się przykład:

Czytaj  Jakie są rodzaje faktur?

  • Czynsz inicjalny 0 zł (minimalny) – rata: 1 389 zł;
  • Opłata początkowa 42 000 zł (maksymalna) – rata: 747 zł;
  • Wkład własny 21 000 zł (środek skali) – rata: 1 068 zł.

(Opłata wstępna a leasing w procedurze uproszczonej)

Leasing uproszczony oznacza, że kondycja finansowa twojej firmy nie będzie poddana szczegółowej analizie. To skraca czas oczekiwania na decyzję od firmy leasingowej. Jednakże, warto zaznaczyć, że zastosowanie tej procedury wiąże się z wyższą opłatą początkową. Jeśli zależy ci na otrzymaniu decyzji leasingodawcy tego samego dnia, będziesz musiał zapłacić więcej.

Warto także zwrócić uwagę na to, że zarówno w przypadku leasingu finansowego, jak i operacyjnego, czynsz inicjalny stanowi bezpośredni koszt uzyskania przychodu. Nie jest stosowane proporcjonalne uwzględnienie tej opłaty w okresie trwania leasingu – koszt ten musisz rozliczyć jednorazowo w dniu jej poniesienia, czyli w momencie otrzymania faktury lub innego dokumentu księgowego.

Czytaj  Co to jest promesa leasingowa i jak ją dostać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *