Podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą, a także podatnicy PIT oraz CIT posiadający status małego podatnika mogą zastosować jednorazowe odpisy amortyzacyjne od niektórych środków trwałych. Jednakże nie może przekroczyć to określonego limitu. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Jednorazowa amortyzacja środków trwałych.

Przeczytaj o: Jakie koszty może generować firma i od czego można odliczyć VAT?

Jednorazowa amortyzacja środków trwałych  jak założyć działalność

Czym jest amortyzacja?

Dla przypomnienia wspomnę, że amortyzacja oznacza rozłożenie w czasie kosztów związanych z wprowadzeniem do firmy określonego składnika majątku. Ten koszt można księgować jako miesięczny odpis amortyzacyjny.

Ustawa o PIT zawiera zapisy mówiące, że jednorazowa amortyzacja środków trwałych jest możliwa dla fabrycznie nowych środków trwałych nabytych oraz wytworzonych we własnym zakresie, które zaliczane są do grupy 3-6 oraz 8 KŚT (czyli Klasyfikacji Środków Trwałych). Nie obejmuje samochodów osobowych oraz budynków. Środek trwały musi być własnością lub współwłasnością przedsiębiorcy dokonującego amortyzacji oraz jego przydatność ogranicza się tylko do firmy (czyli nie może być nawet częściowo wykorzystywany w życiu prywatnym) i musi wynosić do najmniej 12 miesięcy.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Księgi rachunkowe - od jakiego limitu w 2021?

Jednorazowa amortyzacja a środki trwałe do 10 000 zł

Środek trwały, który nie przekracza 10 000 zł (netto dla vatowców lub brutto dla nievatowców) nie musi zostać wpisany do ewidencji środków trwałych. Przedsiębiorca ma prawo, aby zaksięgować środek trwały w kosztach uzyskania przychodu. W przypadku, gdy zechce wprowadzić do ewidencji środków trwałych, może zastosować jednorazową amortyzację. W takiej sytuacji, odpis amortyzacyjny księguje się w miesiącu, kiedy środek trwały zacznie być użytkowany.

Jednorazowa amortyzacja środków trwałych  jak założyć działalność

Jednorazowa amortyzacja środków trwałych powyżej 10 000 zł

Środki trwałe o wartości przekraczającej 10 000 zł można zastosować jednorazową amortyzację w ramach pomocy de minimis. Ten sposób jest możliwy dla małych podatników oraz przedsiębiorców, którzy w danym roku otworzyli firmę. Jednakże w ten sposób nie można amortyzować wszystkich środków trwałych. Pomoc de minimis nie obejmuje wartości niematerialnych i prawach, samochodów osobowych oraz grup 0-2 oraz 9 KŚT.

Czytaj  Księgowanie zakupów na rzecz firmy

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Faktura dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Czy można wystawić fakturę korygującą w trakcie zawieszenia działalności?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *