Dokonywanie sprzedaży towaru lub wykonywanie usług na rzecz osób nieposiadających działalności gospodarczej wymaga rejestrowanie tego poprzez kasę fiskalną. A jak wygląda sprawa, jeśli przedsiębiorca chce udzielać korepetycji? Czy on również musi wystawiać paragony po dokonanej usłudze? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Korepetycje a kasa fiskalna – czy jest konieczna?

Przeczytaj o: Ile lat trzeba przechowywać paragony?

Korepetycje a kasa fiskalna  czy jest konieczna jak założyć działalność

Obowiązek ewidencjonowania transakcji za pomocą kasy fiskalnej

Ustawa o VAT określa kiedy występuje obowiązek ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej. Dotyczy to wszystkich podatników sprzedających na rzecz określonych odbiorców, czyli osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Oznacza to, że podstawowym kryterium jest status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń.

Udzielanie korepetycji a zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT

Wspomniana już w tym artykule ustawa o VAT informuje, że zwolnione od podatku są usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym oraz wyższym.

Przykład: Nauczycielka angielskiego zarejestrowała działalność gospodarczą, ponieważ będzie udzielała korepetycji. Czy w tym przypadku może skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT?

W tym przypadku podatnik bez względu na wielkość sprzedaży zostanie zwolniony z opodatkowania podatkiem VAT. Zwolnienie ma bowiem charakter przedmiotowy.

Korepetycje a kasa fiskalna  czy jest konieczna jak założyć działalność

Korepetycje a kasa fiskalna — czy jest konieczna? – Udzielanie korepetycji a kasa fiskalna

Podatnicy, którzy są zwolnieni z podatku VAT zarówno podmiotowo, jak i przedmiotowo muszą liczyć się z koniecznością używania kasy fiskalnej. Dotyczy to sytuacji, gdy dokonywana sprzedaż odbędzie się na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Przykład: Nauczyciel założył i prowadzi działalność gospodarczą polegająca na udzielaniu korepetycji. Z tego źródła osiąga przychody w wysokości 60 000 zł. Nabywcami usługi jest młodzież nieprowadząca działalności gospodarczej. Czy nauczyciel powinien zainstalować kasę fiskalną? 

Nauczyciel świadczący wyłącznie usługi udzielania korepetycji nie będzie musił koniecznie rejestrować sprzedaży poprzez kasę fiskalnej. Wynika to z faktu, że większość usług w zakresie edukacji jest zwolniona przedmiotowo z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Powyższe zwolnienie dotyczy także usług udzielania korepetycji. Świadczenie wyłącznie usługi udzielania korepetycji przez nauczyciela nie będzie powodowało konieczności instalacji kasy fiskalnej.

Czytaj  Kiedy należy wystawić fakturę proforma?

Kasy fiskalne online – dowiedz się więcej

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Kiedy należy wystawić fakturę proforma?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *