Czym jest mobbing w świetle prawa?

Czym jest mobbing w świetle prawa? – Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszym artykule. Rozpatrując tę kwestię warto zastanowić się kiedy właściwie mamy do czynienia z mobbingiem i jak właściwie należy go rozumieć. Czy zbyt wymagający szef to już mobbing ? Czy wulgarny szef to już mobbing czy po prostu brak kultury ?

Czym jest mobbing w świetle prawa?

Mobbing – definicja z kodeksu pracy

§  2. Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Pamiętaj, że pracodawca musi przeciwdziałać mobbingowi w swojej firmie. Co więcej pracownik ma prawo dochodzić zadość uczynienia jeśli nękanie w pracy skutkuje u niego pogorszeniem stanu zdrowia. Przede wszystkim pracownik, który doznał mobbingu lub wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania. Warto wiedzieć, że takie zadośćuczynienie nie może być niższe niż pensja min minimalna

Czym jest mobbing w świetle prawa?

Zachęcam Cię do przeczytania innego naszego artykułu. – Rozliczenia VAT w Unii Europejskiej

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Rekrutacja zdalna – o co zadbać?

Jak dochodzić swoich praw jeśli nie mam umowy o pracę ?

Ostatecznie można więc stwierdzić, że przepisy kodeksowe o mobbingu mają zastosowanie jedynie do pracowników. Natomiast w przypadku stosowania działań noszących znamiona mobbingu wobec osób wykonujących pracę na podstawie innych stosunków prawnych możliwe jest dochodzenie roszczeń przewidzianych w art. 24 KC. Jak stwierdził SN, kwalifikacja prawna żądania (podstawa roszczenia) nie jest wiążąca dla sądu. Wynika więc z tego, że działania o charakterze mobbingu mogą być kwalifikowane przez sąd jako naruszenia dóbr osobistych, o których stanowi art. 23 KC.

Czytaj  Urlop ojcowski a urlop tacierzyński — różnice

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Rekrutacja zdalna – o co zadbać?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Czas pracy - wszystko co musisz o nim wiedzieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *